Do 76 zwiększamy liczbę miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu tymczasowym

29/03/2021
Szpital Tymczasowy Covid w Opolu

O 16 miejsc opieki na odcinku ogólnym i 10 - na intensywnej terapii zwiększa się baza łóżkowa w Szpitalu Tymczasowym Covid w Opolu od 29 marca.

Będziemy tam mogli przyjąć jednocześnie 56 pacjentów w części ogólnej, w całości wyposażonej w podłączenia do tlenu oraz 20 pacjentów na intensywnej terapii, wymagających specjalistycznej pomocy anestezjologicznej.

Decyzja o zwiększeniu bazy łóżkowej wynika z rosnącej liczby zakażeń Covid-19 i wiąże się, w szczególności jeśli chodzi o odcinek intensywnej terapii, z ograniczeniem przyjęć planowanych i przejściem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu w stan pracy ostrodyżurowej.

Oznacza to, że w szpitalu przy al. Witosa specjaliści anestezjologii będą dostępni jedynie do zabiegów ratujących życie. Ograniczono w tym zakresie pracę Bloku Operacyjnego i działalność zabiegową oddziałów.

– Było to jedyne możliwe rozwiązanie w sytuacji rosnącej liczby przypadków pacjentów z koronawirusem, u których choroba przebiega ciężko. Według ostatnich informacji trudna sytuacja w kraju jest m.in. w sąsiadującym województwie śląskim i część pacjentów z tego regionu jest przekierowywanych do szpitala tymczasowego – wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Dyrektor Madera uspokaja, że szpital będzie nadal prowadził działalność zabiegową, zabezpieczając pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia. W każdym przypadku decyzję będzie podejmował lekarz.

Dyrekcja szpitala wystąpiła też z wnioskiem do wojewody opolskiego o wyrażenie zgody na zwiększenie, od 6 kwietnia, liczby miejsc opieki w szpitalu covidowym o kolejne 28 łóżek w części ogólnej.  

Łącznie pozwoliłoby to na zapewnienie opieki na 84 miejscach w części ogólnej (wszystkich z dostępem do tlenoterapii) oraz 20 intensywnej terapii.

Wg stanu na 29 marca rano w Szpitalu Tymczasowym w Opolu hospitalizowaliśmy 46 pacjentów, w tym 39 w części ogólnej i 7 na intensywnej terapii.

Od początku działalności tego szpitala przyjęliśmy do niego 251 pacjentów wymagających specjalistycznego wsparcia medycznego w ciężkim przebiegu choroby wywołanej koronawirusem.

- 90 proc. pacjentów hospitalizowanych w TSC – jak podkreśla dr Marek Piskozub, dyrektor tej placówki – to przypadki ciężkie.

W ostatnich dobach w TSC zużywaliśmy od 1500 do ponad 2000 kg ciekłego tlenu medycznego na dobę, podczas w szpitalu przy al. Witosa, gdzie mamy kilka razy więcej łóżek, ok. 600 kg.

Dodatkowo w USK przy ul. Witosa przygotowane mamy 22 łóżka dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub stwierdzoną chorobą SARS-CoV-2

W tym 5 - dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, do czasu otrzymania wyniku badania lub w razie konieczności zabiegów ratujących życie; 10 - w celu udzielania świadczeń specjalistycznych w zakresie: neurochirurgii, kardiochirurgii, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii naczyniowej, nefrologii, chirurgii dziecięcej oraz 5 łóżek intensywnej terapii i 2 łóżka terapii pozaustrojowego utlenowania krwi ECMO.

Tym samych dla pacjentów najciężej chorych z COVID-19 w ramach Szpitala Tymczasowego w Opolu i USK mamy od 29 marca 27 łóżek intensywnej terapii i ECMO.