Dwa respiratory trafiły do USK z Niemiec

22/06/2020
Wicemarszałek Roman Kolek, dyr. Dariusz Madera, dr Ryszard Gawda

40 tysięcy euro to wartość dwóch respiratorów, które właśnie trafiły do naszego szpitala. Ich zakup możliwy był dzięki wsparciu, które nasza jednostka otrzymała w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ze środków Unii Europejskiej przekazanych poprzez Instytucję Zarządzającą - Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

- Sprzęt został zakupiony dzięki pomocy władz Nadrenii Palatynatu, które zaangażowało się w procedury zakupu sprzętu właśnie dla naszego szpitala. W dobie koronawirusa to bardzo cenna pomoc i dzięki niej w bardzo szybkim czasie respiratory trafiły do nas. Jesteśmy za tę pomoc bardzo wdzięczni – mówi dyrektor generalny USK Dariusz Madera. - Na wolnym rynku tego sprzętu po prostu nie ma. Dlatego cieszę się, że dobra współpraca z marszałkami Andrzejem Bułą i Romanem Kolkiem pomogła nawiązać kontakt z władzami Nadrenii Palatynatu i dzięki zaangażowaniu premier Malu Dreyer kupiliśmy te respiratory, który dziś dotarł do naszego szpitala i już wkrótce będzie leczyć naszych pacjentów
- To dowód na to, że nasze umowy partnerskie i współpraca zagraniczna dają wymierne efekty. Dzięki tym umowom, dzięki współpracy i kontaktom udaje się sprowadzić sprzęt, którego deficyt ma rynku jest bardzo duży. – wyjaśnia Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. - Kupiliśmy sprzęt legalnie, zgodnie z procedurami, w obowiązujących cenach i przede wszystkim szybko.
Sprzęt trafi na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
- Będzie służył pacjentom leczonym z powodu niewydolności oddechowej – mówi dr n.med. Ryszard Gawda, z-ca ordynatora oddziału. - W dobie pandemii i ewentualnej konieczności doraźnego tworzenia stanowisk intensywnej terapii mobilność sprzętu jest cechą bardzo pożądaną, a takie cechy ten sprzęt ma.