Gratulacje od wojewody opolskiego za sukces USK w ogólnopolskim konkursie

07/10/2021
Gratulacje od wojewody opolskiego za sukces RC ECMO USK.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski pogratulował dziś dyrekcji i zespołowi Regionalnego Centrum ECMO USK za znalezienie się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu Bezpieczny Szpital Przyszłości "Inspiracje 2020".

- Cieszę się, że działalność naszego regionalnego centrum została dostrzeżona i doceniona w skali kraju - mówił wojewoda opolski, składając list gratulacyjny na ręce dyrektora generalnego USK Dariusza Madery.

Kierujący RC ECMO dr hab. n. med. Tomasz Czarnik wyjaśniał, na czym polega ta technika i w jakich przypadkach jest stosowana. - To terapia ostatniej szansy. Dzięki protezowaniu funkcji płuc lub serca mamy możliwość ratowania pacjentów, którym nie możemy pomóc już w żaden inny sposób - mówił dr Czarnik.

ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation) to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest pozaustrojowe (poza organizmem chorego) utlenowanie krwi i w przypadku niewydolności płuc odciążenie tego organu, co z kolei pozwala na jego regenerację. To forma protezowania funkcji płuc.

Technikę pozaustrojowego utlenowania krwi wykorzystywano w USK - decyzją wojewody opolskiego - także w leczeniu pacjentów z Covid-19, z ekstremalnie ciężką postacią ostrej niewydolności oddechowej, w sytuacji, gdy klasyczna terapia respiratorem nie ratowała już życia.

Regionalne Centrum ECMO działa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dr Czarnik podkreślił, że zdobycie premiowanego miejsca w konkursie ogólnopolskim to efekt pracy całego zespołu lekarzy - anestezjologów, pielęgniarek i fizjoterapeutów. 

Na zdjęciu (od lewej): dyrektor ds. medycznych USK dr n. med. Andrzej Kucharski, naczelna pielęgniarka Maria Grzeczna, dyrektor generalny Dariusz Madera, kierownik RC ECMO dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, dr n. med. Ryszard Gawda, pielęgniarka Katarzyna Kurkiewicz-Buks, pielęgniarka oddziałowa Wiesława Grabska, pielęgniarka Danuta Janusz, lek. med. Wojciech Molsa i fizjoterapeuci: Wojciech Wolański i Michał Kalinowski.