Kardiomonitory, respirator, analizator parametrów krytycznych i ogrzewacze – to najnowsze podarunki WOŚP dla najmłodszych pacjentów USK w Opolu

25/03/2021
Agnieszka Pietrzyk-Załanowska, pielęgniarka Oddziału Chirurgii Dziecięcej przy kardiomonitorze z logo WOŚP.

Oddział Chirurgii Dziecięcej USK otrzymał w br. 10 mobilnych kardiomonitorów z wyposażeniem dostosowanym także do małych dzieci, m.in. odpowiedniej wielkości rękawami do mierzenia ciśnienia.

- Złożyliśmy też do WOŚP zapotrzebowanie na narzędzia laparoskopowe do operacji noworodków, niemowląt i małych dzieci, neuromonitoring, niezwykle pomocny przy zabiegach, gdzie konieczne jest szczegółowe monitorowanie przebiegu nerwów oraz wielofunkcyjną kolumnę do elektrokoagulacji z możliwością zamykania dużych naczyń krwionośnych laparoskopowo i w chirurgii otwartej – wymienia dr n. med. Ryszard Noparlik, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej. - To nam pozwoli na operowanie noworodków i małych dzieci w najnowocześniejszy sposób – komentuje.

Wart niemal 140 tys. zł respirator trafił w styczniu br na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków. - Daje nam możliwość wentylacji mechanicznej konwencjonalnej, ale także oscylacyjnej, o dużej częstotliwości, stosowanej w wybranych przypadkach niewydolności oddechowej. To bardzo ważne, bo uzupełnia on lukę po konieczności wycofania z użytkowania dwóch respiratorów oscylacyjnych starszej generacji – mówi ordynator dr n med. Wojciech Walas.

Najnowszy przekazany temu oddziałowi przez WOŚP dar to analizator parametrów krytycznych, który pozwala na szybką analizę próbek krwi. – Mamy jeden taki analizator na oddziale, a nowy - z racji mniejszych gabarytów - chcielibyśmy wykorzystywać m.in. w ambulansie do transportu noworodków, które trafiają na nasz oddział z całego województwa – wyjaśnia dr Walas, który jest jednym z ekspertów WOŚP odpowiedzialnych za wybór urządzeń kupowanych przez fundację.

W 2021 roku WOŚP przekazał także na oddział AiITDziN USK urządzenie do podgrzewania płynów infuzyjnych oraz zaawansowane technologicznie urządzenia do ogrzewania większych niemowląt i dzieci. To specjalne materacyki z mikrootworkami, przez które wydmuchiwane jest ciepłe powietrze.

To jedyny taki oddział w województwie, który opiekuje się nie tylko noworodkami, ale także dziećmi starszymi. Na oddział AiITDziN w ciągu roku trafia około 250 pacjentów.

- Fundacja pyta nas, co potrzebujemy albo czy sprzęt, który planuje zakupić, znajdzie u nas zastosowanie. Wiele oddziałów pozbawionych nagle sprzętu z charakterystycznym serduszkiem stałoby się niemal puste  – dodaje dr Wojciech Walas.

WOŚP wspiera opolski szpital od wielu lat, m.in. monitoring do kontrolowania stanowisk intensywnej terapii dzieci i noworodków został zakupiony z pieniędzy zbieranych przez fundację.

Z danych opublikowanych na stronie internetowej fundacji wynika, że do tej pory USK w Opolu otrzymał sprzęt wart niemal 23,8 mln zł.

Trafił on także na Oddziały Pediatrii, Laryngologii, SOR, Blok Operacyjny; do Poradni Diabetologicznej i Audiologicznej, Stacji Dializ i Zakładu Diagnostyki Obrazkowej.