Międzynarodowy Certyfikat Jakości dla Ośrodka Alergologii

08/06/2020
Certyfikat Jakości dla Ośrodka Alergologii USK

Ośrodek Alergologii USK uzyskał międzynarodowy Certyfikat Jakości w zakresie diagnostyki i leczenia alergii skórnych: obrzęku naczynioruchowego i pokrzywki.

Certyfikat jest wynikiem audytu zewnętrznego przeprowadzonego w oddziale, nadzorowanego i koordynowanego przez szpital Charite Uniwersytetu Medycznego w Berlinie.

- Jednocześnie weszliśmy w skład sieci GA²LEN Urticaria Center of Reference and Excellence (UCARE),  kilkudziesięciu najlepszych na świecie ośrodków prowadzących działalność leczniczą i naukową w tym zakresie – tłumaczy dr hab. n. med. prof. UO Zenon Brzoza, kierownik Pododdziału Alergologii Oddziału Chorób Wewnętrznych USK. - Stwarza nam to szerokie perspektywy w zakresie wymiany doświadczeń, staży zagranicznych dla lekarzy, udziału w międzynarodowych projektach naukowych i badaniach klinicznych. Uzyskanie certyfikatu jest efektem naszych wielomiesięcznych starań i przygotowań w zakresie działalności leczniczej i naukowej i nie byłoby możliwe bez udziału moich najbliższych współpracowników, tj. dr Katarzyny Kapelusznej, dr Łukasza Moosa i dr Wojciecha Żurka. Spełniliśmy wszystkie wymagane kryteria, a jedynym zarzutem, z jakim się spotkaliśmy, jest brak odpowiedniego zaplecza “łóżkowego” i lokalowego. Zobowiązaliśmy się do zmiany tego stanu w najbliższej przyszłości.

Przyznany certyfikat jest ważny przez 2 lata, a tym czasie należy utrzymać osiągnięty poziom medyczny i naukowy. Po 2 latach ośrodek zostanie poddany ponownemu audytowi.

Jednocześnie dr hab. n. med. prof. UO Zenon Brzoza uzyskał uprawnienia audytowania innych ośrodków aplikujących o wspomniane uprawnienia.