Nowatorska operacja na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej

24/01/2020
Dr n. med. Jacek Hobot i prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis z pacjentem

Operację u 54-letniego pana Radosława z Opola przeprowadzili prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej oraz dr n. med. Jacek Hobot wraz z zespołem specjalistów. Chory cierpiał na niedokrwienie jelit, co oznacza stan bezpośredniego zagrożenia życia.

- Od wielu lat cierpiałem na bóle brzucha, początkowo niezdiagnozowane. Schudłem ponad 30 kilogramów, od dwóch lat nie mogłem normalnie jeść, byłem odżywiany pozajelitowo – wyjaśnia pacjent.

- Diagnostyka ostrego niedokrwienia jelit jest bardzo trudna – potwierdza prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. - Na to schorzenie narażone są zwłaszcza osoby z miażdżycą.

W przypadku pana Radosława niezbędna była skomplikowana operacja wstawienia bypassu łączącego aortę z tętnicą krezkową górną. Tętnice krezkowe – górna i dolna – to naczynia odpowiedzialne za zaopatrzenie jelit w krew.

- To była jedyna opcja, aby przywrócić prawidłowe ukrwienie jelit u pacjenta, a choroba doprowadziła już do powikłań – dodaje dr Jacek Hobot, zastępca kierownika oddziału. - Bypass to pewnego rodzaju pomost łączący aortę brzuszną z tętnicą krezkową górną, dzięki czemu uzyskaliśmy prawidłowy przepływ do jelit. Teraz powinny normalnie funkcjonować, a chory wróci do zdrowia.

Nasi lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w regionie. W kraju wykonuje się takich operacji niewiele ze względu na trudność i powikłania prowadzące do martwicy jelit.