Nowoczesny SOR otwarto w USK w Opolu

12/02/2021
Nowoczesny SOR otwarto w USK w Opolu

Na zmodernizowanym i rozbudowanym za niemal 12,6 mln zł Szpitalnym Oddziale Ratunkowym USK w Opolu w dniu dzisiejszym zostali przyjęci pierwsi pacjenci. Inwestycja współfinansowana była ze środków POiŚ będących w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia w kwocie 9,5 mln  zł.

W nowoczesnym, spełniającym najwyższe standardy opieki medycznej SOR USK w Opolu, liczba łóżek wzrosła z 7 do 23, z czego 18 to łóżka obserwacyjne.

- Mamy teraz trzy sale obserwacyjne – mówi lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik SOR – 10 - łóżkową w pełni monitorowaną sale, gdzie zapis z wszystkich urządzeń z poszczególnych stanowisk można obserwować z jednego zbiorczego monitora oraz dwie sale czteroosobowe. Mamy też specjalną salę intensywnej terapii, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia, na którą będą trafiać najciężej chorzy pacjenci – wyjaśnia.

Jedna z sal obserwacyjnych powstała z myślą o najmłodszych pacjentach. O jej „wyjątkowy” wygląd zadbała Fundacja „Dr Clown” Region Opolszczyzna.

Nowy SOR został również wyposażony w pocztę pneumatyczną do przesyłania próbek badań diagnostycznych.

- SOR to brama do szpitala dla pacjentów trafiających do nas w stanie zagrożenia życia, gdzie są poddawani wstępnej diagnostyce i zapada decyzja o dalszym postępowaniu diagnostycznym i leczniczym – komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK. – W nowoczesnym oddziale będziemy mogli zapewnić pacjentom, fachową - jak dotychczas opiekę - ale też w bardzo dobrych warunkach, z dostępem do najnowocześniejszego wyposażenia. Zwiększy się też komfort pracy naszego personelu – ocenił dyrektor.

Rocznie na SOR USK w Opolu trafia ok. 55 tys. pacjentów, z tego 40 tys. jest zabezpieczonych w oddziale, a po wstępnej diagnostyce i leczeniu zostają wypisani do domów. Pozostali są przekierowani na oddziały szpitalne na dalsze leczenia.

- Rozbudowa oddziału pozwoli nam na zapewnienie większego bezpieczeństwa i komfortu pacjentów - podsumuje lek. med. Krzysztof Tomsza, kierownik SOR.

https://youtu.be/Mpdxlnf4jz8