Nowy tomograf oddany do użytku

16/06/2020
Nowy tomograf oddany do użytku

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej uroczyście oddano dziś (16.06) do użytku nowy tomograf komputerowy, dzięki któremu w sposób jeszcze bezpieczniejszy nasi specjaliści mogą diagnozować pacjentów.
- To sprzęt szczególnie cenny w czasie epidemii COVID-19, gdy trafiają do nas pacjenci z podejrzeniem zmian w płucach wywołanych koronawirusem. Został zakupiony dzięki dofinansowaniu naszego szpitala w ramach zadania przeciwdziałania koronawirusowi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni panu marszałkowi - mówi dyr. generalny USK Dariusz Madera.
- Wartość całego zadania dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego to pięć milionów złotych, z tych środków nabyto również respiratory i sprzęt ochrony osobistej dla personelu placówki. Cieszy nas, gdy środki wydatkowane są na sprzęt, który teraz wspomaga, ale będzie przydatny również i po epidemii. Z funduszy unijnych zakupiono dla szpitali w regionie trzy tomografy – wyjaśnia Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
Nowy tomograf to aparat Somatom go.Up - skaner 64-warstwowy, który pozwala na wykonywanie badań TK w pełnym zakresie zastosowań tej metody obrazowania.
- Co ważne, ten tomograf posiada dużo rozwiązań technologicznych, które podnoszą bezpieczeństwo i komfort pacjentów podczas badania, jak również takich, które pozwolą nam uzyskać obrazy bardzo wysokiej jakości i dzięki czemu możemy postawić szybką i trafną diagnozę - dodaje dr Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK.
Tomograf został zakupiony w ramach zadania “przeciwdziałanie koronawirusowi”, realizowanego w projekcie "Poprawa efektywności działania Oddziału Okulistyki w Publicznym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu w zakresie infrastruktury ochrony zdrowia poprzez wymianę niezbędnego sprzętu i wyposażenia oraz remont" . Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Jego koszt to to 1 358 763,11 zł.

Nowy tomograf to aparat Somatom go.Up - skaner 64-warstwowy, który pozwala na wykonywanie badań TK w pełnym zakresie zastosowań tej metody obrazowania. Urządzenie to oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie obrazów o wysokiej jakości oraz pozwalają zwiększyć komfort naszych pacjentów podczas badania.

Somatom go.Up wyposażony jest w kamerę, dzięki której operator może przez cały czas badania monitorować pacjenta. Nowa konstrukcja stacji roboczej oraz opcja zdalnego sterowania aparatem zapewnia ponadto lepszą opiekę nad chorym. Umożliwia wykonywanie badań przy niskich dawkach promieniowania, co znacznie podnosi bezpieczeństwo pacjenta. Umożliwia ponadto skanowanie długich zakresów w ramach pojedynczego zatrzymania oddechu przy zachowaniu wysokiej rozdzielczości przestrzennej obrazów, co jest szczególnie ważne w badaniach TK klatki piersiowej, np. u pacjentów z podejrzeniem covid-19, ale również wykonywanie badań przesiewowych w kierunku raka płuc.

Integralną częścią zakupionego systemu jest ponadto lekarska stacja diagnostyczna, która dzięki systemom komputerowego wspomagania diagnozy pozwala radiologom szybciej i bardziej trafnie dokonywać oceny uzyskanych obrazów.

Warto wspomnieć, że aparat Somatom go.Up został dostarczony i uruchomiony w niezwykle krótkim czasie, bo wraz z koniecznymi pracami budowlanymi zajęło to zaledwie dwa tygodnie. Co więcej, dzięki zapewnionemu przez firmę spersonalizowanemu kształceniu obejmującemu naukę bezpośrednią oraz przez internet szkolenie personelu, który obsługuje aparat TK rozpoczęło się jeszcze przed dostarczeniem systemu, co mimo pandemii pozwoliło szybko w pełni wykorzystać możliwości tego skanera. Do tej chwili wykonaliśmy na nim już niemal 300 badań.