PIERWSZY TAKI ZABIEG W KARDIOLOGII INTERWENCYJNEJ

23/09/2020
foto1

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przeprowadzono zabieg, który do tej pory nie opisano w medycznej literaturze. 

Zespół lekarzy oddziału kardiologii i anestezjologii USK: Jerzy Sacha, Krzysztof Krawczyk, Maciej Gawor, ze wsparciem pielęgniarek i techników: Ewa Podżus, Małgorzata Demkowicz, Małgorzata Buchta i Dagmara Danicka, przeprowadził wyjątkowo złożony zabieg.  

73-letni pacjent, chory po zawale serca, z uszkodzoną lewą komorą, ze zwężeniem zastawki aortalnej i tętniakiem aorty brzusznej, wymagał angioplastyki pnia jedynej drożnej lewej tętnicy wieńcowej. Ze względu na ogromne ryzyko, zabieg mógł być przeprowadzony jedynie ze wsparciem krążenia za pomocą specjalnej pompy (Impella).  Z dostępu przez tętnicę podobojczykową, najpierw poszerzono zwężoną zastawkę aortalną, następnie tą samą drogą wprowadzono pompę do serca (Impella), po czym wykonano skuteczną angioplastykę lewej tętnicy wieńcowej.  

Cały zabieg przeprowadzono bez chirurgicznego rozcinania tkanek i bez intubacji chorego. Tak złożonego zabiegu, wykonanego w tak małoinwazyjny sposób nie przeprowadzono jak dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na świecie. Dr Jerzy Sacha nie kryje satysfakcji z przeprowadzonego zabiegu i podkreśla, że „Przeprowadzony zabieg stanowi kolejny etap rozwijanej w naszym szpitalu małoinwazyjnej strategii operacyjnej z wykorzystaniem dostępu podobojczykowego”. 

W tym względzie USK w Opolu jest jedynym ośrodkiem w Polsce i jednym z kilku na świecie, które wytyczają szlak dla tej pionierskiej metody. Doświadczenia opolskiego ośrodka będą prezentowane w październiku na najważniejszym amerykańskim kongresie kardiologii inwazyjnej Transcatheter Cardiovascular Therapeutics 2020 (TCT).