Światowy Dzień Zdrowia 2021. Dzień Pracownika Służby Zdrowia 2021. W USK powody do świętowania ma ponad 1400 osób

07/04/2021
dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa USK w Opolu.

O pracownikach, działalności i zmianach, jakie zachodzą w uniwersyteckiej placówce medycznej, rozmawiamy z dr. n. med. Andrzejem Kucharskim, dyrektorem ds. lecznictwa, związanym ze szpitalem od 1995 roku. - Dziękujemy Pracownikom za wszystko i mamy nadzieję, że już wkrótce przyjdzie czas na świętowanie w zupełnie innej atmosferze i  zdecydowanie lepszym nastroju - mówi dyrektor.

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Czego życzy Pan zespołowi USK?    

W imieniu dyrekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu składam najlepsze życzenia: w pracy zawodowej życzymy wytrwałości i samych sukcesów, a w życiu osobistym moc radosnych chwil oraz dużo wspólnie spędzanych dni z najbliższymi i rodziną. Pragniemy z całego serca gorąco podziękować wszystkim  za dotychczasowy trud i olbrzymie zaangażowanie w wykonywaniu codziennych zawodowych obowiązków. Dzisiaj Państwa praca ma szczególny wyraz i bardzo ważne znaczenie w wymiarze etyczno-społecznym. Dziękujemy za wszystko i mamy nadzieję, że już wkrótce przyjdzie czas na świętowanie w zupełnie innej atmosferze i  zdecydowanie lepszym nastroju.

Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, położne, pracownicy rejestracji i sekretariatów medycznych, fizjoterapeuci, psychologowie, farmaceuci, dietetycy, logopedzi, diagnostycy laboratoryjni, technicy, opiekunowie, statystycy medyczni, osoby odpowiedzialne za porządek i dostarczenie posiłków chorym, administracja i obsługa. Lista zawodów w USK jest długa…    

Najliczniejszymi grupami zawodowymi są pielęgniarki (ok. 500) i lekarze (niemal 400, łącznie z rezydentami). Ponad 100 osób to średni personel medyczny (m.in. ratownicy, rejestratorzy i pracownicy sekretariatów, pracownicy socjalni, dietetycy, opiekunowie i statystycy medyczni), drugie tyle zapewnia w szpitalu porządek, posiłki, zaopatrzenie w leki, przewożenie chorych czy wspiera prace laboratoriów.

Jak zorganizowany jest szpital, w którym pomoc rokrocznie uzyskuje około 230 tys. mieszkańców Opolszczyzny i ościennych regionów?

Tworzy go 16 wysokospecjalistycznych oddziałów szpitalnych, w tym niektóre jedyne w województwie opolskim (Chirurgii Dziecięcej, Chirurgii Naczyniowej, Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Kardiochirurgii, Nefrologii, Neurochirurgii, Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków); większość z nich prowadzi działalność zabiegową. Prowadzimy największy w regionie Szpitalny Oddział Ratunkowy z centrum urazowym. Mamy Zespół Poradni Specjalistycznych, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakład Mikrobiologii. W związku z pojawieniem się epidemii koronawirusa USK prowadzi też osobną placówkę - Tymczasowy Szpital Covid-19, ulokowany w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu oraz dotychczas największy w regionie punkt szczepień przeciwko Covid-19, w którym każdego dnia szczepionych jest średnio ok. 300 osób.

Historia USK sięga 1991 roku, kiedy utworzono w Opolu PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne. Od 2017 roku szpital został przekształcony w jednostkę uniwersytecką, podlegającą Uniwersytetowi Opolskiemu, w związku z utworzeniem na opolskiej uczelni kierunku lekarskiego. Jak to wpłynęło na działalność szpitala?

Od początku działalności WCM, byliśmy jednostką wojewódzką, najwyższą rangą w strukturze regionalnej. Obecnie jako USK, w związku z rozwojem działalności badawczo-naukowej i dydaktycznej, jesteśmy w trakcie przekształcania oddziałów w kliniki. Uruchomienie na Uniwersytecie Opolskim kierunku lekarskiego dało także impuls rozwojowy naszemu szpitalowi, jako jednostce klinicznej. Objawia się to w rosnącej liczbie prowadzonych badań naukowych czy uzyskiwanych przez pracowników stopni naukowych i tytułów uczelnianych i belwederskich. To się działo już wcześniej w WCM, ale nie na taką skalę. Podobnie sprawa wygląda z kształceniem kadr medycznych. WCM współpracował wcześniej z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu w zakresie praktycznego przygotowania do zawodu studentów pielęgniarstwa, fizjoterapii, czy położnictwa oraz Kierunkiem Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.  Teraz kształcimy także przyszłych lekarzy, a nauka weszła w codzienny obszar naszej działalności.

Jaka jest przyszłość dla USK?

Stawiamy sobie za cel, żeby ten szpital i ciężko pracujący w nim ludzie byli traktowani tak samo jak inne ośrodki kliniczne w naszym kraju: z szacunkiem, ale i przekonaniem, że zawsze służymy pacjentom na miarę naszej wiedzy, wyposażenia i możliwości.