Najnowsze wytyczne dotyczące żywnienia najmłodszych dzieci z alergiami pokarmowymi wdrażają nasi pediatrzy

Data publikacji:
17/07/2023

Martyna Gizler

Lek. Martyna Gizler, alergolog z Oddziału Pediatrii, wzięła udział w konferencji naukowej, na której, na podstawie ostatnich badań, omawiano zalecenia żywieniowe do stosowania w terapii najmłodszych dzieci z alergiami pokarmowymi. 

- W międzynarodowym gronie około 300 alergologów i gastrologów dziecięcych rozmawialiśmy o żywieniu dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Główny nacisk położony był na skład mieszanek mlecznych, które naśladują mleko matki. Omawiano badania dotyczące przestawiania dzieci z karmienia piersią na mieszanki. Wśród prelegentów zorganizowanej w Madrycie konferencji byli też Polacy. Poza spojrzeniem lekarskim zaprezentowano też psychologiczne - dotyczące zależności między składnikami pokarmu a rozwojem dziecka - relacjonuje Martyna Gizler.

-  Jedna z zmian w podejściu terapeutycznym dotyczy częstotliwości podejmowania prób podawania pokarmów, na które stwierdzono uczulenie u dziecka. Dotychczas mówiło się o roku przerwy. Teraz, w przypadku alergii na białko mleka krowiego, sugerowana jest próba włączenia preparatów mlecznych nawet już po 2-3 miesiącach od rozpoznania uczulenia - opowiada opolska alergolog.

Uczulenie na białka mleka krowiego to najczęstsza diagnoza stawiana najmłodszym dzieciom z alergiami. Liczba pacjentów trafiających z ostrymi objawami alergicznymi na Oddział Pediatrii USK w Opolu systematycznie rośnie. - Kiedyś przyczyną było głównie uczulenie na mleko i jego przetwory oraz jaja, obecnie - także u starszych dzieci - diagnozujemy uczulenia na ryby, orzechy czy pszenicę. Miesięcznie przyjmujemy kilku takich pacjentów po reakcjach anafilaksji - podaje Martyna Gizler.

I zauważa, że wyzwaniem dla alergologów są niepełne możliwości diagnostyczne (jeszcze nie wymyślono badań, które pozwalają na potwierdzenie każdego uczulenia, szczególnie przy reakcjach opóźnionych) i związany z tym brak jednoznacznych wytycznych, co potwierdzili też prelegenci w Madrycie. - Terapia w dużej mierze opiera się na doświadczeniu i testowaniu, próbach eliminacji i prowokacjach. Po stwierdzeniu wcześniejszych silnych reakcji alergicznych prowokacje muszą być wykonywane w warunkach szpitalnych, żeby zapewnić pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo - podsumowuje dr Gizler.   

- Dzieci diagnozowane w naszym szpitalu z powodu alergii i nietolerancji pokarmowych obejmowane są kompleksową opieką, ponieważ oddział zajmuje się zarówno alergologią jak i gastroenterologią dziecięcą - podkreśla dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii naszego szpitala i Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Opolskiego, prof. UO.

Przewiń do góry