Ośrodek diabetologii dziecięcej naszego szpitala został włączony do międzynarodowej organizacji INNODIA

Data publikacji:
29/08/2023

Dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii naszego szpitala i Kliniki Pediatrii UO, prof. UO - Jesteśmy trzecim ośrodkiem w Polsce, który został przyjęty do programu INNODIA. Naszym wspólnym celem jest przyspieszenie terapii zapobiegających i leczących cukrzycę typu 1 - wyjaśnia dr hab. n. med. Agata Chobot, kierownik Oddziału w USK w Opolu i Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Opolskiego, prof. UO (na zdjęciu).

INNODIA łączy badaczy akademickich, firmy farmaceutyczne, lekarzy i pacjentów i - jak napisano na stronie internetowej www.innodia.org - jest pośrednikiem między tymi, którzy chcą opracować nowe terapie, a tymi, którzy mają wiedzę i narzędzia, aby to zrobić, żeby „zaspokoić tę samą niezaspokojoną potrzebę medyczną: brak ostatecznych leków na cukrzycę typu 1”.

- Dołączenie naszego ośrodka do tego grona daje nam możliwość włączenia się w opracowywanie nowych leków na podstawie dostępu do cennych danych - wyjaśnia prof. Chobot. - Dla naszych pacjentów oznacza to dostęp do najnowszych badań prowadzonych na świecie i okazję do wpływania na rozwój terapii. Wszystkie te działania można śledzić na stronie internetowej programu, do czego serdecznie zachęcam.

Wsparcie organizacyjne w przygotowaniu dokumentacji akcesyjnej udzielili specjaliści z działającego w naszym szpitalu Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych.

- Wzrost liczby chorujących na cukrzycę typu 1 jest ogólnoświatowym trendem, a przyczyny są dalej nieznane - informuje prof. Agata Chobot. - Objawami, które powinny zaniepokoić opiekunów dzieci, są zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata kontroli nad mikcją u dzieci, które już nie moczyły się w nocy oraz spadek masy ciała - podaje.

Projekt badawczy dotyczący uszkodzeń słuchu u dzieci z cukrzycą prowadzi lekarka z naszego szpitala

Projekt badawczy pielęgniarki i edukatorki diabetologicznej z naszego szpitala

Pod opieką opolskiego ośrodka diabetologii dziecięcej (działającego w naszym szpitalu w ramach Oddziału Pediatrii i Poradni Diabetologii dla Dzieci) jest ok. 300 pacjentów do 18. roku życia.

Dziecięca diabetologia w USK w Opolu już legitymuje się certyfikatem międzynarodowej sieci SWEET, co oznacza, że jej pacjenci są prowadzeni wg zaleceń międzynarodowej organizacji zajmującej się diabetologią dzieci i młodych dorosłych ISPAD (International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes).

Nasi lekarze wzięli udział w międzynarodowej szkole ISPAD 2023

Prof. Agata Chobot jest członkiem zarządu grupy młodych naukowców JENIOUS ISPAD, a od jesieni 2022 r. - także członkiem Rady Doradczej ISPAD. Lekarze i pielęgniarki z naszego ośrodka każdego roku uczestniczą w organizowanych przez ISPAD szkołach młodych naukowców i profesjonalistów systemu ochrony zdrowia, przedstawiając na międzynarodowym forum projekty badawcze, które następnie realizują w naszym województwie.

Przewiń do góry