Z okazji Światowego Dnia Serca (24 września) przypominamy o prowadzonych terapiach, badaniach naukowych i aktywności naszych specjalistów
Data publikacji:Pacjenci z chorobami serca są diagnozowani i leczeni w naszym szpitalu w poradniach i na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii. W strukturach poradni kardiologicznej działają: poradnia konsultacyjna, poradnia zaburzeń rytmu serca i poradnia KOS (kardiologicznej opieki skoordynowanej dla pacjentów po zawale serca).
Nasz Oddział Kardiologii jest ośrodkiem referencyjny dla województwa opolskiego, prowadzącym całodobowy ostry dyżur kardiologiczny. Jego zespół zapewnia opiekę dla pacjentów w stanach zagrożenia życia takich jak zawał serca, ostra niewydolność serca i z zagrażające życiu zaburzenia rytmu i przewodzenia. Specjaliści z oddziału prowadzą nieinwazyjną i inwazyjną diagnostykę i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wdrażają i prowadzą profilaktykę wtórną chorób układu krążenia.
- Prowadzimy badania nad zwiększeniem skuteczności terapii prowadzonej u pacjentów w najcięższym stanie, z zawałem serca i wstrząsem kardiogennym. Zajmujemy się też szeroko pacjentami z zaburzeniami rytmu serca - mamy prężnie działający zespół elektrofizjologów, który wykonuje praktycznie wszystkie obecnie dostępne sposoby diagnostyki terapii. Chcemy być tym coraz lepsi, podążając za światowymi trendami - mówi prof. dr. hab. n. med. Marek Gierlotka, kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii oraz Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego, w wywiadzie nt. rozwoju nauk medycznych w Opolu na przykładzie kardiologii.
Mamy w USK zespół doświadczonych elektrofizjologów, który realizują wszystkie zabiegi z tego zakresu, a ich praca cieszy się uznaniem nie tylko regionalnym, czego dowodem jest np. aktywny udział dr. n. med. Agnieszki Wojdyły-Hordyńskiej w międzynarodowych warsztatach organizowanych w br. przez Narodowy Instytut Kardiologii
Zobacz: pierwszy w województwie zabieg implantacji bezelektrodowego rozrusznika serca
Rozwijamy w USK w Opolu kardiologię inwazyjną. Tylko w br. zespół kierowany przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę, kierownika Pracowni Badań Hemodynamicznych, rozpoczął prowadzenie przezskórnych operacji zastawek trójdzielnych, tym samym oferując pełen zakres zabiegów na zastawkach, wykonał też zabieg, w którym w niekonwencjonalny sposób wykorzystał pompę wspomagającą pracę serca - posłużyła ona do zmniejszenia rozmiarów serca, żeby można było przeprowadzić zabieg na zastawce mitralnej.
Podczas kardiologicznych zabiegów na sercu nasi specjaliści korzystają z obrazowania holograficznego. Nasz ośrodek jest także liderem w Polsce w zakresie zastosowania podczas zabiegów pomp wspomagających pracę serca.
Dwa lata z rzędu opolska kardiologia organizowała ogólnopolskie wiosenne konferencje PTK i Konferencje "Kardiologii Polskiej", w których uczestniczyło setki specjalistów - kardiologów z całego kraju.
- prof. dr. hab. Marek Gierlotka przez dwa ostatnie lata był w zarządzie PTK i ubiega się o funkcję prezesa
- dr n. med. Agnieszka Wojdyła-Hordyńska została członkiem zarządu Sekcji Rytmu Serca PTK i prezesem-elektem opolskiego oddziału PTK
- lek. Ewa Kot-Cierpiała została właśnie wybrana do zarządu Sekcji Chorób Serca u Kobiet PTK