Z okazji Światowego Dnia Serca (24 września) przypominamy o prowadzonych terapiach, badaniach naukowych i aktywności naszych specjalistów

Data publikacji:
25/09/2023

Międzynarodowe warsztaty w Aninie. Transmisja zabiegu z udziałem dr Agnieszki Wojdyły-Hordyńskiej. Pacjenci z chorobami serca są diagnozowani i leczeni w naszym szpitalu w poradniach i na oddziałach kardiologii i kardiochirurgii. W strukturach poradni kardiologicznej działają: poradnia konsultacyjna, poradnia zaburzeń rytmu serca i poradnia KOS (kardiologicznej opieki skoordynowanej dla pacjentów po zawale serca).  

Nasz Oddział Kardiologii jest ośrodkiem referencyjny dla województwa opolskiego, prowadzącym całodobowy ostry dyżur kardiologiczny. Jego zespół zapewnia opiekę dla pacjentów w stanach zagrożenia życia takich jak zawał serca, ostra niewydolność serca i z zagrażające życiu zaburzenia rytmu i przewodzenia. Specjaliści z oddziału prowadzą nieinwazyjną i inwazyjną diagnostykę i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wdrażają i prowadzą profilaktykę wtórną chorób układu krążenia.

- Prowadzimy badania nad zwiększeniem skuteczności terapii prowadzonej u pacjentów w najcięższym stanie, z zawałem serca i wstrząsem kardiogennym. Zajmujemy się też szeroko pacjentami z zaburzeniami rytmu serca - mamy prężnie działający zespół elektrofizjologów, który wykonuje praktycznie wszystkie obecnie dostępne sposoby diagnostyki terapii. Chcemy być tym coraz lepsi, podążając za światowymi trendami - mówi prof. dr. hab. n. med. Marek Gierlotka, kierownik Kliniki i Oddziału Kardiologii oraz Dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego, w wywiadzie nt. rozwoju nauk medycznych w Opolu na przykładzie kardiologii.

Mamy w USK zespół doświadczonych elektrofizjologów, który realizują wszystkie zabiegi z tego zakresu, a ich praca cieszy się uznaniem nie tylko regionalnym, czego dowodem jest np. aktywny udział dr. n. med. Agnieszki Wojdyły-Hordyńskiej w międzynarodowych warsztatach organizowanych w br. przez Narodowy Instytut Kardiologii

Zobacz: pierwszy w województwie zabieg implantacji bezelektrodowego rozrusznika serca

Rozwijamy w USK w Opolu kardiologię inwazyjną. Tylko w br. zespół kierowany przez dr hab. n. med. Jerzego Sachę, kierownika Pracowni Badań Hemodynamicznych, rozpoczął prowadzenie przezskórnych operacji zastawek trójdzielnych, tym samym oferując pełen zakres zabiegów na zastawkach, wykonał też zabieg, w którym w niekonwencjonalny sposób wykorzystał pompę wspomagającą pracę serca - posłużyła ona do zmniejszenia rozmiarów serca, żeby można było przeprowadzić zabieg na zastawce mitralnej.

Podczas kardiologicznych zabiegów na sercu nasi specjaliści korzystają z obrazowania holograficznego. Nasz ośrodek jest także liderem w Polsce w zakresie zastosowania podczas zabiegów pomp wspomagających pracę serca.

Dwa lata z rzędu opolska kardiologia organizowała ogólnopolskie wiosenne konferencje PTK i Konferencje "Kardiologii Polskiej", w których uczestniczyło setki specjalistów - kardiologów z całego kraju.

Nasi kardiolodzy są też aktywnymi członkami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:
Dają też przykład pacjentom, jak dbać o swoje zdrowie, np. sami włączając się i zachęcając do udziału w ogólnopolskiej akcji #kardiowyzwanie
 
Dwa lata z rzędu - dzięki pozyskaniu finansowania zewnętrznego - nasz szpital realizował akcje profilaktyczne z okazji Światowego Dnia Serca, w których uczestniczyło setki mieszkańców miasta, województwa i gości; prowadziliśmy też program rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych
 
Nasi kardiochirurdzy zajmują się z m.in. wszczepianiem bypassów, chirurgicznym leczeniem powikłań zawałów serca, urazów i guzów sreca, wykonują łączone operacje tętnic wieńcowych i zwężonych tętnic szyjnych. O zakresie działalności Oddziału Kardiochirurgii można przeczytać tutaj.
 
Dzięki zakupowi endoskopowego toru wizyjnego nasi kardiochirurdzy rozszerzyli zakres operacji naczyń wieńcowych o metody małoinwazyjne - bez otwierania klatki piersiowej.
 
 
Nauki medyczne rozwijamy w USK w oparciu o uruchomione jesienią 2022 r. Centrum Badawczo-Naukowo, nakierowane na choroby serca i naczyń. We wrześniu br. wygraliśmy konkurs Agencji Badań Medycznych, zdobywając wspólnie z konsorcjantami 30 mln zł na utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Cyfrowej i Medycyny Precyzyjnej w Kompleksowym Fenotypowaniu Chorób Cywilizacyjnych.
 

 

 
 
 
 
 
 
Przewiń do góry