Ważny krok w kierunku realizacji budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego w naszym szpitalu zrobiony

Data publikacji:
03/10/2023

Wizualizacja Centrum Sercowo-Naczyniowego przy USK w Opolu. Projekt inwestycyjny budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego w naszym szpitalu został uznany przez Ministerstwo Zdrowia jako zasadny, co oznacza, że otrzymaliśmy zielone światło do ubiegania się o finansowanie na realizację.

- Starania o uznanie naszej inwestycji za strategiczną dla województwa opolskiego, za strategiczną na mapie Polski trwały od kilku lat. Przygotowaliśmy kompleksowy projekt, a wniosek do Ministerstwa Zdrowia o uznanie jej celowości złożyliśmy w ubiegłym roku. Cieszę się, że zyskał on akceptację, bo świadczy o porządnie wykonanej przez nas pracy, a przede wszystkim o zasadności tego projektu, który pozwoli na rozwój naszego szpitala. Budowa CSN wpisuje się także w strategię rozwoju kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim - mówił dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera podczas poniedziałkowej (2 października) konferencji prasowej.

Dyrektor podziękował też uczestniczącemu w konferencji Marcinowi Ociepie, opolskiemu posłowi na Sejm RP, sekretarzowi stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, za wsparcie starań szpitala w zakresie uznania tego projektu przez rząd za celowy.

 

Na podstawie wstępnego, szacunkowego kosztorysu na budowę CSN potrzebne jest ok. 350 mln zł dofinansowania. - Planujemy wybudować na naszym terenie nowy obiekt o powierzchni użytkowej 22 tys. m.kw. Będzie on miał pięć naziemnych kondygnacji, w których znajdzie się miejsce dla oddziałów ostrozabiegowych, zajmujących się chorobami serca i naczyń krwionośnych, tj. kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowe i ogólnej oraz neurochirurgii. Przeniesiemy tam także blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii z poddziałem intensywnej opieki kardiologicznej. Nowy budynek zostanie połączony z kompleksem szpitalnym w celu zapewnienia komunikacji ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, laboratoriami i diagnostyką obrazową. Na dachu budynku powstanie lądowisko dla helikopterów LPR - podał Dariusz Madera.

- Dzięki tej inwestycji wszystkie nasze specjalności sercowo-naczyniowe będą mogły pracować sprawniej i wydajnej, co przełoży się na kompleksowe zabezpieczenie naszych pacjentów - skomentował prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego. - To inwestycja bezwzględnie konieczna, bo współcześni pacjenci są coraz starsi, mają coraz więcej chorób towarzyszących, a cała struktura Centrum Sercowo-Naczyniowego opiera się na tym, żeby specjaliści różnych dziedzin pracowali wspólnie w celu bardziej efektywnego leczenia. To także ważne z punktu widzenia rozwoju nowych terapii i technik leczenia. Dziękuję za ten pierwszy niezwykle ważny krok, który pozwoli szpitalowi starać się o finansowanie tej inwestycji - podkreślił prof. Gierlotka.       

Przewiń do góry