Dzień Ratownictwa Medycznego. Najlepsze życzenia dla naszego zespołu

Data publikacji:
13/10/2023

grafika Dzień Ratownictwa Medycznego W Dniu Ratownictwa Medycznego naszemu zespołowi ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i ratownikom pracującym w oddziałach składamy najlepsze życzenia zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Dziękujemy za Wasz profesjonalizm i zaangażowanie.

Zespół SOR liczy ponad 100 pracowników (ratowników medycznych, pielęgniarek, lekarzy) wspieranych przez sekretariat i zespół porządkowy. 

USK dysponuje też całodobowym lądowiskiem dla helikopterów medycznych, co umożliwia także lotniczy transport pacjentów w ciężkich stanach. W tym roku helikopter LPR lądował na naszym lądowisku blisko 140 razy.

Rocznie z ich pomocy w naszym szpitalu korzysta ok. 50 tys. osób, tj. 140 na dobę !!!.  W br. od stycznia do końca września ponad tys. pacjentów zostało przyjętych w naszym oddziale ratunkowym 38 tys., z czego 11,2 tys. to dzieci.

Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony jest od 2006 roku. Został ustanowiony Ustawą z 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Patronem tego święta jest bł. Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) powstał, aby zapewnić pomoc każdej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. System działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

W skład systemu wchodzą:

  • szpitalne oddziały ratunkowe,
  • zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa medycznego, które mają zawarte umowy z NFZ.

Z systemem PRM współpracują centra urazowe (takie centrum działa też w USK w Opolu) oraz oddziały szpitalne wyspecjalizowane w leczeniu nagłych stanów zagrażających zdrowiu i życiu, takich jak zawał serca czy udar mózgu.

Poza szpitalem pomocy udzielają zespoły ratownictwa medycznego. Zespoły wysyła do pacjenta dyspozytor medyczny, po przyjęciu zgłoszenia na numer alarmowy 999 lub 112.

Z systemem PRM współdziałają również służby ratownicze, w szczególności:

  • straż pożarna,
  • policja,
  • górskie, tatrzańskie i wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe.

Od br. ratownicy medyczni obchodzą też swoje święto 8 września - ogólnopolski Dzień Ratownika Medycznego, ustanowiony przez Sejm RP wraz z Ustawą z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

Przewiń do góry