Przygotowania do rozbudowy Centrum Badań i Innowacji: warsztaty z podstaw cytometrii przepływowej

Data publikacji:
18/10/2023

Szkolenie z cytometrii przepływowej w CBiI. W przyszłości sprzęt do prowadzenia diagnostyki i badań naukowych z zakresu ciężkich chorób hematologicznych, w tym białaczek i chłoniaków, ma być dostępny w naszym Centrum Badań i Innowacji, w związku z planowaną jego rozbudową i rozwojem.

- Cytometria przepływowa (ang. flow cytometry - FC) jest nowoczesną techniką badawczą i diagnostyczną, umożliwiającą charakterystykę jakościową i ilościową różnych populacji komórek, w różnych płynach i tkankach organizmu i różnych cząsteczek pochodzenia biologicznego - wyjaśnia dr n. med. Elżbieta Woźniak-Grygiel, Kierownik Zakładu Histologii Instytut Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego.

- FC jest  badaniem służącym ocenie właściwości komórek, wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce ciężkich chorób hematologicznych, w tym białaczek i chłoniaków, ale również ma szerokie zastosowanie i możliwości w badaniach naukowych - kontynuuje dr Woźniak-Grygiel.

-   Na Opolszczyźnie cytometria jest jeszcze mało dostępną metodą diagnostyki, dlatego tym bardziej ucieszyła nas możliwość skorzystania ze szkolenia i warsztatów z tego zakresu. Było to możliwe dzięki współpracy z firmą zajmującą się dystrybucją tych urządzeń, która specjalnie dla nas wypożyczyła cytometr z zagranicy i przeprowadziła tygodniowe szkolenie z warsztatami - relacjonuje kierownik.

W zorganizowanym w październiku br. szkoleniu udział wzięli pracownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej USK w Opolu i zespół naukowo-badawczy z Zakładu Biochemii Klinicznej i Diagnostyki Laboratoryjnej, Zakładu Histologii oraz Zakładu Fizjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Nie bez przyczyny tematyka szkolenia dotyczyła cytometrii, ponieważ w ramach etapu rozbudowy i rozwoju Centrum Badań i Innowacji, które działa w strukturze naszego szpitala, planowany jest zakup takiego właśnie urządzenia - zapowiada Grzegorz Sawicki, dyrektor CBiI.

 

Przewiń do góry