Doktor Joanna Łaba z naszego szpitala kieruje opolskim stowarzyszeniem TRISO, które właśnie zakończyło remont siedziby

Data publikacji:
19/10/2023

Wizyta dyrekcji w nowej siedzibie stowarzyszenia TRISO, którego prezesem jest dr Joanna Łaba. Po latach starań opolskie stowarzyszenie TRISO ma własną siedzibę. Jego założycielką, motorem napędowym i dobrym duchem jest pracująca w naszym szpitalu lekarka Joanna Łaba, specjalistka pediatrii i medycyny rehabilitacyjnej.

- Wreszcie mamy miejsce na równoczesną organizację zajęć indywidualnych i grupowych - opowiadała dr Joanna Łaba dyrektorom naszego szpitala, z dumą oprowadzając po nowej siedzibie Stowarzyszenia TRISO przy ul. Jagiellonów w Opolu.

W wyremontowanym budynku są sale do terapii i rehabilitacji, pomieszczenia biurowe i socjalne, spora sala na duże spotkania czy zajęcia ruchowe. Przy budynku stanęły miniszklarnia i siłownia plenerowa, a duży taras i teren wokół zachęcają do organizacji imprez plenerowych.

TRISO - Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 powstało w 1999 r. - Jako mama dziecka z trisomią 21 miałam sporo pytań i wątpliwości. Jako lekarz znalazłam na nie odpowiedzi, ale miałam świadomość, że inni rodzice mogą mieć z tym trudności. Trzeba pamiętać, że to były czasy "przed Internetem". Na spotkanie organizacyjne przyszło ponad 60 osób, co było jasnym sygnałem, że to dobry ruch - wspominała Joanna         

Starania o własną siedzibę rozpoczęli ponad 20 lat temu. Jaką wyboistą drogę do osiągnięcia wymarzonego celu przeszli, trudno uwierzyć. W 2003 r. miasto Opole przekazało stowarzyszeniu w użytkowanie budynek przy ul. Jagiellonów 53. - Jako organizacja działająca społecznie korzystaliśmy przez cały ten czas ze wsparcia ludzi dobrej woli i życzliwych nam firm. Niemal każde uzbierane pieniądze przeznaczaliśmy na ten cel. W między czasie zmieniały się przepisy, które wymuszały na nas modyfikacje projektu i jego realizacji. W końcu pozyskaliśmy dofinansowanie i wydawało się, że cel jest blisko - relacjonuje dr Łaba.

Niestety, najtrudniejsze były ostatnie cztery lata. A to za sprawą nieuczciwej firmy budowlanej, która wzięła pieniądze, ale nie wykonała wszystkich zleconych prac, a to, co zrobiła, trzeba było poprawić. Bliscy podopiecznych stowarzyszenia sami zakasali rękawy i wyremontowali dom przy Jagiellonów. Mimo prawomocnego wyroku sądowego, stowarzyszenie nie doczekało się dotychczas zwrotu wypłaconych firmie pieniędzy.         

Aktualnie pod opieką TRISO jest 180 rodzin z województwa opolskiego, a co najmniej połowa z nich korzysta ze stałych form pomocy.

Prezes TRISO jest lek. Joanna Łaba, która – jako specjalista pediatra - z naszym szpitalem związana jest od ponad 30 lat, a obecnie - jako specjalista medycyny rehabilitacyjnej - pracuje w Zakładzie Rehabilitacji.

Dyrektorzy szpitala Dariusz Madera i Andrzej Kucharski wyrazili uznanie i pogratulowali doktor Joannie Łabie efektów działalności społecznej. - Organizacji pozarządowej, bazującej na wolontariacie, prowadzić i rozliczać inwestycje jest dużo trudniej niż firmom i instytucjom. Widzimy, że TRISO przeprowadziło kompletną metamorfozę budynku, dostosowując go dla podopiecznych. To niezwykle potrzebne miejsce, a bez doktor Joanny Łaby i członków stowarzyszenia, nie byłoby go. Cieszymy się, że mamy w zespole takich ludzi, jak doktor Joanna Łaba: empatycznych, zaangażowanych w działalność także pozazawodową i zdeterminowanych do osiągania celów - skomentowali dyrektorzy. 

 

Przewiń do góry