Demontaż komina kotłowni węglowej. W trosce o środowisko zmieniamy sposób ogrzewania

Data publikacji:
21/10/2023

 

Demontaż 40-metrowego komina to symboliczny moment pożegnania ze szpitalną kotłownią węglową, która została wyłączona w ubiegłym roku.

Obecnie szpital korzysta z ciepła systemowego i jest w trakcie montażu kotłowni kogeneracyjnej. Będzie się ona składała się z dwóch silników spalinowych wytwarzających ciepło i energię elektryczną dla szpitala, a na wypadek awarii lub zwiększonych potrzeb, zamontowane zostaną dwa kotły gazowo-olejowe.

Inwestycja zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 - w ramach projektu złożonego przez miasto Opole, dotyczącego wymiany źródeł ciepła - i z nowego rozdania unijnego, którym dysponuje urząd marszałkowski w Opolu.

Wcześniej w ramach tego projektu w części kompleksu szpitalnego od strony ul. Górnej przeprowadzono termomodernizację polegającą m.in. na dociepleniu ścian i stropodachów i wymianie okien, dzięki czemu ograniczono zużycie energii. 

- Głównym celem tej inwestycji jest obniżenie poziomu zanieczyszczeń powietrza w naszym otoczeniu, a tym samym w mieście Opolu, poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych pochodzących z ogrzewania budynków użyteczności publicznej - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

- Zmniejszenie zużycia energii cieplnej przełoży się na ograniczenie zużycia paliw na nasze potrzeby, a tym samym ograniczymy negatywny wpływ na środowisko - wyjaśnia dyrektor Madera.

Dzięki pozyskaniu dofinansowania w wysokości 60 mln zł  z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej USK w Opolu przeprowadzi też kompleksową termomodernizację 21 budynków szpitalnych i zainstaluje panele fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej.


 

 

Przewiń do góry