900 tys. zł na doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną za zaangażowanie w ogólnopolski program transplantacyjny

Data publikacji:
02/11/2023

Ambulans zespołu transplantacyjnego przed SOR naszego szpitala oczekujący na transport pobranych u pacjenta narządów i dostarczenie ich do wszczepienia dawcy. Dotacja jest przeznaczona na doposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, którego zespół zajmuje się kwalifikacją i przygotowaniem potencjalnych dawców narządów. To trzeci rok z rzędu, kiedy nasz szpital jest doceniany za aktywność donacyjną.  

- Nasza rola w tym obszarze polega między innymi na identyfikacji potencjalnych dawców narządów, czyli osób, u których stwierdzono śmierć mózgową. Rocznie zgłaszamy kilkunastu takich pacjentów - podaje dr n. med. Ryszard Gawda, zastępca kierownika OAiIT ds. intensywnej terapii.

- Po orzeczeniu śmierci mózgowej u pacjenta przesyłamy niezbędne dane medyczne do Poltransplantu - ogólnopolskiej instytucji powołanej do koordynacji działań w dziedzinie transplantacji. Następnie koncentrujemy się na optymalizacji funkcji narządów u zmarłego. Taka koordynacja to trwający kilkadziesiąt godzin proces, w który zaangażowani są przeszkoleni lekarze i pielęgniarki naszego oddziału - kontynuuje dr Gawda.

I opisuje, że opieka nad potencjalnym dawcą narządów w zasadniczych punktach nie różni się od prowadzenia leczenia pacjentów krytycznie chorych, a optymalne przygotowanie do pobrania narządów wymaga m.in. wykonywania licznych procedur z użyciem specjalistycznego sprzętu.

Dzięki dotacji z budżetu państwa w br. do oddziału AiIT USK w Opolu trafi zaawansowany kompaktowy aparat ultrasonograficzny, łóżko intensywnej terapii z napędem elektrycznym, respirator przystosowany do pracy w środowisku magnetycznego rezonansu jądrowego, videolaryngoskop, dwa mobilne, bezprzewodowe ultrasonografy oraz urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.

- Urządzenia te posłużą zarówno do opieki nad potencjalnymi dawcami jak i do prowadzenia leczenia pozostałych pacjentów w naszym oddziale - informuje z-ca kierownika ds. intensywnej terapii dr n. med. Ryszard Gawda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewiń do góry