Referat na temat samocewnikowania zespół pielęgniarski z Oddziału Urologii przedstawił na XXVI konferencji naukowej UROSILESIANA

Data publikacji:
02/11/2023

Zespół pielęgniarski z Oddziału Urologii, autorki referatu nt. samocewnikowania przedstawionego na konferencji UROSILESIANA 2023. - Nasze wystąpienie dotyczyło poziomu satysfakcji pacjentów korzystających z metody samocewnikowania, przeszkolonych w tym zakresie i będących pod opieką naszego ośrodka - opisuje mgr pielęgniarstwa Beata Gancarz, koordynator Oddziału Urologii, nadzorująca pracami zespołu prezentującego referat na konferencji UROSILESIANA.

W skład zespołu reprezentującego nasz szpital w Sesji Pielęgniarskiej weszły także pielęgniarki z Oddziału Urologii: Marta Krysiak, Martyna Niegiel i Małgorzata Struzik (na zdjęciu zespół pielęgniarski z USK w Opolu z przedstawicielami firmy produkującej cewniki do samocewnikowania).

- Omówiłyśmy przypadki trojga pacjentów obojga płci, z różnymi schorzeniami, w różnym wieku, którzy korzystają z samocewnikowania z użyciem jednego z rodzajów cewników do natychmiastowego użycia - relacjonuje Beata Gancarz.

-  Na potrzeby prezentacji nagrałyśmy wypowiedzi tych pacjentów na temat oceny tej metody. Pytałyśmy ich ocenę procesu edukacji do samocewnikowania, trudności związane z samodzielnym stosowaniem cewników, zalety, możliwości i ograniczenia w stosowaniu jej w miejscach publicznych, częstotliwość samocewnikowania, powikłania itp. Ogólna ocena była bardzo pozytywna. Pacjenci podkreślali, że samocewnikowanie pozwala im funkcjonować bez większych problemów w pracy, także podczas dłuższych pobytów poza domem, a nawet uprawiać aktywności sportowe - opisuje koordynująca Oddziałem Urologii w naszym szpitalu.            

XXVI Konferencja Naukowa Oddziału Śląskiego i Dolnośląskiego Polskiego Towarzystwa Urologicznego została zorganizowana w dniach 20-22 października w Bielsku-Białej.

Tematyka naukowa - jak poinformował na stronie Oddziału Śląskiego PTU jego przewodniczący dr hab. Marcin Życzkowski - obejmowała w br. szeroko pojętą uroonkologię wraz z zastosowaniem telemanipulatorów w leczeniu nowotworów układu moczowo-płciowego, kamicę moczową, urologię czynnościową oraz inne, zaproponowane przez zgłaszających tematy referatów i wystąpień aspekty i osiągnięcia urologii.

- Pierwsza konferencja naukowa śląskiego oddziału PTU odbyła się w 1994 r. w Turawie i była organizowana przez nasz Oddział Urologii, którego ordynatorem był wówczas dr Roman Szwedowski. Pomysł się przyjął i wydarzenie odbywa się cyklicznie, każdego roku, z wyłączeniem lat, kiedy pojawił się COVID-19 i zmagaliśmy się z ciężkimi zachorowaniami - opisuje Beata Gancarz.

Zespół z USK w Opolu na XXVI konferencji naukowej UROSILESIANA.

Zespół opolskich lekarzy urologów i pielęgniarek z naszego Oddziału Urologii uczestniczący w XXVI konferencji naukowej UROSILESIANA.

 

Przewiń do góry