Efekty pracy naszego ośrodka kardiologii dr hab. n med. Jerzy Sacha prezentował na kongresie w Londynie

Data publikacji:
28/11/2023

Plansza zapowiadające wystąpienie prof. Jerzego Sachy na kongresie w Londynie. Kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych dzielił się w Londynie doświadczeniem z prowadzonych w naszym szpitalu zabiegów kardiologii inwazyjnej. PCR London Valves to jeden z najważniejszych na świecie kongresów kardiologicznych poświęconych zabiegom wykonywanym na zastawkach.

Podczas trzydniowego kongresu (19-21 listopada) opolski kardiolog przedstawił trzy prezentacje dotyczące: zastosowania metod ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS) w zabiegach TAVI; użycia przezskórnego dostępu podobojczykowego dla pompy Impelli i TAVI oraz zastosowania mechanicznego wsparcia krążenia w celu przeprowadzenia małoinwazyjnego zabiegu na zastawce mitralnej. Są to innowacyjne metody leczenia inwazyjnego, których pionierem jest Klinika i Oddział Kardiologii USK w Opolu.

- Opolskie doświadczenia spotkały się dużym zainteresowaniem społeczności kardiologicznej. W planie jest dalszy ich rozwój i upowszechnianie opracowanych metod w kraju i zagranicą - wskazuje dr hab. n. med. Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej.

Rocznie w naszym szpitalu wykonujemy ponad 100 zabiegów na zastawkach serca, a liczba pacjentów wymagających interwencji w tym zakresie systematycznie rośnie, ponieważ są to choroby charakterystyczne dla krajów rozwiniętych.

- Najczęściej stosowanymi metodami naprawy zastawek są zabiegi TAVI na zastawce aortalnej, zabiegi z użyciem systemu MitraClip na zastawce mitralnej oraz systemu Pascal na zastawce trójdzielne. Są one szczególnie korzystne dla pacjentów z dużym ryzykiem operacyjnym, ponieważ stanowią mniejsze obciążenie niż klasyczne operacje kardiochirurgiczne i pozwalają na szybszą rehabilitację - opisuje Jerzy Sacha.

- W 2023 roku zespół z USK rozszerzył spectrum zabiegów na zastawkach o przezskórną naprawę zastawki trójdzielnej, tym samym dołączyliśmy do grona ośrodków w naszym kraju, oferujących pełen zakres leczenia chorób zastawkowych, tj. w zakresie zastawki aortalnej, mitralnej i trójdzielnej – podsumowuje kierownik Pracowni Badań Hemodynamicznych.

Zobacz: Innowacyjny zabieg z niekonwencjonalnym wykorzystaniem pompy Impella w naszym szpitalu

Zobacz: Obrazowanie holograficzne jest wykorzystywane podczas zabiegów kardiologicznych w naszym szpitalu dla uzyskania większej precyzji

Przewiń do góry