Lekarz okulista Kamilla Pustelnik i diagnosta Magdalena Białokur znalazły się na podium w wojewódzkim plebiscycie Hipokrates 2023

Data publikacji:
29/11/2023

Zwyciężczynie plebiscytu medycznego Hipokrates 2023 Kamilla Pustelnik z Poradni Okulistycznej zajęła pierwsze miejsce wśród lekarzy okulistów, a Magdalena Białokur, kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi - trzecie miejsce wśród diagnostów laboratoryjnych/ techników analityki medycznej. Plebiscyt organizowała Nowa Trybuna Opolska. 

Kamilla Pustelnik jest absolwentką Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po stażu podyplomowym rozpoczęła, w 2002 r., pracę w naszym szpitalu, początkowo w Oddziale Okulistyki. Obecnie pracuje w okulistycznej Poradni Laserowej. - Zajmujemy się tu ambulatoryjnym leczeniem laserem chorób oczu, m.in. zaćmy wtórnej i jaskry. Wykonujemy też laserowanie siatkówki m.in. w retinopatii cukrzycowej - relacjonuje dr Pustelnik.

Wbrew pozorom pacjentami poradni są nie tylko seniorzy, ale też np. osoby młode z cukrzycą. Pacjenci są przyjmowani w tej poradni na podstawie skierowania od lekarza okulisty z dowolnej poradni okulistycznej, która ma zawarty kontrakt z NFZ.

Magdalena Białokur z naszym szpitalem związana jest od 18 lat. Ukończyła analitykę medyczną ze specjalnością diagnostyka w Akademii Medycznej we Wrocławiu.

- Najważniejsze i najprzyjemniejsze w pracy, którą wykonuję razem z kilkunastoosobowym zespołem, jest świadomość, że pomagamy lekarzom w ratowaniu życia ludzkiego. Tego, co robimy, nie widać. Z pacjentem nie mamy bezpośredniego kontaktu. Wiemy za to wszystko o jego grupie krwi, którą badamy przed planowaną transfuzją - opisuje Magdalena Białokur, od stycznia 2021 r. kierownik Pracowni Immunologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi.

Rocznie pracownia w naszym szpitalu zamawia z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ok. 6-6,5 tys. jednostek krwi, osocza i płytek krwi, w tym tylko samej krwi ok 1,5 tys. litra. Są one wykorzystywane do terapii i podczas zabiegów prowadzonych w szpitalu.

W ciągu roku diagności w naszej pracowni wykonują ok. 15 tys. badań immunohematologicznych dla ok. 8 tys. pacjentów, spośród których blisko 1,5 tys. leczonych jest krwią.

 

         

 

Przewiń do góry