Nasz szpital partnerem międzynarodowego projektu, którego celem jest wdrożenie "cyfrowego kontrastu", przy użyciu sztucznej inteligencji

Data publikacji:
04/12/2023

Tomograf komputerowy w Centrum Naukowo-Badawczym.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jako jedyna placówka z Polski został uczestnikiem międzynarodowego projektu badawczego, którego celem jest wdrożenie tzw. „cyfrowego kontrastu”.

U podstaw tego projektu leży wizja wdrożenia „cyfrowego kontrastu” w tomografii komputerowej na całym świecie, przy zastosowaniu sztucznej inteligencji (AI).

W międzynarodowym gronie kilkunastu partnerów realizujących ten projekt znaleźliśmy się z inicjatywy kierownika naszego Oddziału Chirurgii i uniwersyteckiej Kliniki Chirurgii prof. Grzegorza Oszkinisa i dzięki zaangażowaniu prof. z Instytutu Genetyki Człowieka w Poznaniu Ewy Strauss i dr n. med. Katarzyny Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej naszego szpitala. 

W USK w Opolu w ciągu roku wykonywane jest ok. 11-12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. - z kontrastem. - Zastosowanie kontrastu m.in. pozwala na dokładną ocenę tkanek zmienionych chorobowo, czy nie dochodzi w nich do uszkodzenia mikrostruktury naczyń krwionośnych. Umożliwia też ocenę światła przepływu w naczyniach, co pozwala rozpoznać np. zwężenia i tętniaki - informuje dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej USK w Opolu.

- Jeśli badacze w tym projekcie dowiodą, że możliwe jest, żeby z badania bez kontrastu, odczytać takie same dane, jak z podaniem środka kontrastowego, będzie to przełom w diagnostyce obrazowej - ocenia opolska radiolog.

Przewiń do góry