Specjalistyczne szkolenia naszych pracowników dzięki pozyskaniu dofinansowania z KFS

Data publikacji:
20/12/2023

szkolenia grafika

Ponad 30 osób (fizjoterapeutów oraz pielęgniarek i pielęgniarzy) skorzystało w 2023 roku ze specjalistycznych szkoleń podnoszących kwalifikacje, wartych w sumie ponad 100 tys. zł. Szpital pozyskał na ten cel dofinansowanie z puli Krajowego Funduszu Szkoleniowego za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

„Taśmy mięśniowo-powięziowe z technikami normalizacji mięśniowo-powięziowej” - to szkolenie, z którego skorzystało kilkunastu fizjoterapeutów pracujących w Zakładzie Rehabilitacji i oddziałach naszego szpitala. Warsztaty prowadzone były przez kilka weekendów na przełomie maja i czerwca.

- Zdarza się, że pacjent narzeka na ból w jednym miejscu, a po badaniu okazuje się, że przyczyna ulokowana jest w innej części ciała. Z takimi pacjentami możemy pracować właśnie przy pomocy technik mięśniowo-powięziowych i wiedzy o anatomicznych strukturach porównywanych do taśm - tłumaczył fizjoterapeuta Rafał Podkański z Zakładu Rehabilitacji, jeden uczestników tego szkolenia.

Jesienią kolejne kilkanaście osób (pielęgniarek i pielęgniarzy ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) wzięło udział kursie specjalistycznym z zakresu endoskopii. - Tematyka kursu obejmowała m.in. przygotowywanie aparatury i dodatkowego instrumentarium do procedur endoskopowych, zabezpieczanie i utrwalanie materiału pobranego od pacjenta do badań mikrobiologicznych, cytologicznych i histopatologicznych czy współuczestniczenie w elektronicznej archiwizacji danych w celach naukowych oraz edukację chorego i rodziny w zakresie przygotowywania się do takich badań i zabiegów - wyliczyła Sandra Sitnik z Działu Personalnego, która koordynowała szkolenia specjalistyczne.

Na początku grudnia dziesięć pielęgniarek pracujących w oddziałach szpitalnych (nefrologii, okulistyki, kardiologii, kardiochirurgii, urologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu i chorób wewnętrznych) zdało egzamin, uzyskując tytuł „edukatora w cukrzycy” po 160-godzinnym kursie z tego zakresu.

- Chcemy dzielić się z pacjentami specjalistyczną wiedzą na temat prawidłowego postępowania w tej chorobie. A że jest to często choroba współistniejąca, stąd pomysł na przeszkolenie pielęgniarek pracujący poza oddziałami diabetologicznymi - mówiła Krystyna Gębuś-Dinter, kierownik tego kursu i pielęgniarka oddziałowa Oddziału Pediatrii, w ramach którego działa opolski ośrodek diabetologii dziecięcej.

- Teraz te przeszkolone osoby mogą profesjonalnie edukować pacjentów z cukrzycą hospitalizowanych w naszym szpitalu. Będą się też dzielić swoją wiedzą z zespołami pielęgniarskimi, w których pracują - skomentowała Krystyna Gębuś-Dinter.

- Na realizację tych szkoleń pozyskaliśmy finansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu w wysokości ponad 82 tys., a z własnego budżetu dołożyliśmy blisko 21 tys. zł - podał dyrektor generalny USK w Opolu Dariusz Madera. - Taki zastrzyk finansowy pozwolił nam na zaoferowanie bezpłatnych szkoleń dla pracowników medycznych. Zysk jest obopólny, bo pracownicy mogą podnieść lub rozszerzyć swoje kwalifikacje, a szpital oferuje pacjentom dodatkowe specjalistyczne świadczenia i kompleksową pomoc - podkreślił dyrektor Madera.


 

Przewiń do góry