O planach budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego dyrekcja i kierownicy oddziałów rozmawiali z opolskim marszałkiem

Data publikacji:
20/02/2024

Wizyta marszałka województwa opolskiego. Spotkanie z dyrekcją i kierownikami oddziałów poświęcone budowie Centrum Sercowo-Naczyniowego. Najważniejsza obecnie sprawa dla szpitala to pozyskanie finansowania na budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego, które zapewni kompleksowe leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych u mieszkańców województwa. Andrzej Buła zobaczył też m.in. montowaną właśnie kotłownię kogeneracyjną, która została dofinansowana z regionalnej puli unijnej.

Jesienią ub.r. projekt CSN został uznany przez Ministerstwo Zdrowia jako zasadny, co oznacza, że otrzymał zielone światło do ubiegania się o finansowanie na realizację. Wg szacunkowego kosztorysu wartość inwestycji wyniesie ok. 440 mln zł.

- Planujemy wybudować na naszym terenie nowy obiekt o powierzchni 22 tys. m.kw. Będzie on miał pięć naziemnych kondygnacji. Ulokujemy tam oddziały ostrozabiegowe, zajmujące się chorobami serca i naczyń krwionośnych (kardiologię, kardiochirurgię, chirurgię, neurochirurgię) oraz blok operacyjny, sale interwencji sercowo-naczyniowych i oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Nowy budynek będzie połączony z kompleksem szpitalnym w celu zapewnienia komunikacji ze szpitalnym oddziałem ratunkowym, laboratoriami i diagnostyką obrazową. Na dachu powstanie lądowisko dla helikopterów LPR – opisywał marszałkowi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.

- Dzięki tej inwestycji wszystkie nasze specjalności sercowo-naczyniowe będą mogły pracować sprawniej i wydajnej, co przełoży się na kompleksowe zabezpieczenie pacjentów - komentował prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Opolskiego. - To inwestycja bezwzględnie konieczna, bo współcześni pacjenci są coraz starsi, mają coraz więcej chorób towarzyszących. Struktura CSN jest odpowiedzią na te zmiany - specjaliści różnych dziedzin będą pracować  wspólnie, żeby leczyć bardziej efektywnie. To także ważne z punktu widzenia rozwoju nowych terapii, technik leczenia i kształcenia kadr medycznych tak potrzebnych naszemu regionowi - podkreślił prof. Gierlotka.      

Wizualizacja planowanego CSN USK w Opolu

 

Dyrekcja przedstawiła też marszałkowi Andrzejowi Bule realizowane właśnie w USK inwestycje, w tym nowoczesną kotłownię kogeneracyjną. – Ukończyliśmy prace adaptacyjne obiektu, w którym zamontowana zostanie instalacja. Będzie się ona składała z dwóch silników gazowych produkujących ciepło oraz energię elektryczną przez cały rok. W przypadku niewystarczającej mocy cieplnej załączane będą kotły gazowo-olejowe - wyjaśnił Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych.

Kotłownia ma kosztować ponad 22,5 mln zł. USK w Opolu uzyskał na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 i nowego rozdania - Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027; w ramach projektu przygotowanego przez miasto Opole dotyczącego wymiany źródeł ciepła w zoo i właśnie USK.

- Montujemy nowoczesne źródło ogrzewania, które pozwoli na wytwarzanie ciepła i prądu dla potrzeb szpitala. Niezwykle ważny jest aspekt ekologiczny - w trosce o środowisko i otoczenie wyłączyliśmy z użytkowania tradycyjną kotłownię węglową, usuwając źródło niskiej emisji. Mamy także nadzieję, że wpłynie to na optymalizację całkowitych kosztów energii, które ponosimy - skomentował Dariusz Madera, dyrektor generalny.

Galeria zdjęć z wizyty marszałka Andrzeja Buły w szpitalu

 

 

Przewiń do góry