Akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Nerek w naszym szpitalu

Data publikacji:
14/03/2024

Światowy Dzień Nerek 2024. Akcja profilaktyczna w holu głównym Odwiedzający nasz szpital mogli dziś skorzystać z badań ciśnienia krwi i poziomu cukru oraz uzyskać informacje na temat zapobiegania chorobom nefrologicznym i badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć choroby nerek. Dzięki współpracy z firmą Ustronianka zaoferowaliśmy uczestnikom akcji wodę, zachęcając ich do pamiętania o piciu odpowiedniej ilości płynów.

W akcję zaangażowała się liczna grupa studentów (20 osób) kierunku lekarskiego ze Studenckiego Koła Naukowego „RatiNef” Uniwersytetu Opolskiego, pod opieką dr hab. n. med. Tomasza Porażko, prof. UO, kierownika Oddziału Nefrologii i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Nefrologii Wydziału Lekarskiego UO. Pomiar cukru wykonywał pracownik Zespołu Poradni Specjalistycznych.

- Rośnie liczba pacjentów, u których diagnozujemy choroby nerek. Przyczynami powstawania tych chorób jest niewłaściwy styl życia i żywienia, obciążenia genetyczne i starzenie się społeczeństwa. Na podstawie światowych statystyk można powiedzieć, że na choroby nerek cierpi ok. 10 proc. społeczeństwa, a znaczna większość o tym nie wie, że jest w grupie ryzyka - mówił prof. Tomasz Porażko.

Szymon Warzecha, dietetyk kliniczny, wyjaśnił, że w przypadku osób zmagających się z chorobami nerek, niezwykle ważna jest zindywidualizowana dieta dostosowana do stanu zdrowia pacjenta i wydolności jego nerek. - Najważniejsze zalecenia to ograniczenie białka zwierzęcego oraz sodu i fosforu. Te ostatnie znajdują się w dużych ilościach w produktach wysokoprzetworzonych, stąd zalecenie eliminacji takich potraw - przestrzegał dietetyk.

W 2023 r. w Oddziale Nefrologii naszego szpitala przyjętych zostało blisko 950 pacjentów, w poradni udzielono porad - 2780 osobom, a w 24-stanowiskowej stacji dializ przeprowadzono blisko 12 tys. dializoterapii.

 

Przewiń do góry