O szpitalu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (USK w Opolu) jest podmiotem leczniczym prowadzonym w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Kompleks szpitalny znajduje się przy al. W. Witosa 26 w Opolu.
Misja szpitala brzmi: Naszym powołaniem jest leczenie, kształcenie i prowadzenie badań.
Wizja szpitala brzmi: Przez wiedzę do zdrowia pacjenta.
Podmiotem tworzącym i nadzorującym nasz szpital - od czerwca 2017 r. - jest Uniwersytet Opolski. Organem inicjującym i opiniodawczym UO oraz doradczym dyrektora generalnego szpitala klinicznego jest Rada Społeczna USK w Opolu, powoływana i odwoływana przez rektora UO.
Celem działalności USK w Opolu jest:
- udzielanie świadczeń zdrowotnych,
- promocja zdrowia,
- realizacja zadań dydaktycznych i badawczych.
Jesteśmy szpitalem wielospecjalistycznym, funkcjonującym w trybie 24-godzinnym. Prowadzimy jedyne w województwie opolskim Centrum Urazowe i Regionalne Centrum ECMO.
Posiadamy większość specjalności, jakie dostępne są w obszarze świadczeń usług medycznych, dlatego naszym pacjentom zapewniamy kompleksowe leczenie, które realizujemy w oparciu o umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Realizujemy te działania w ramach:
- lecznictwa stacjonarnego (oddziały szpitalne)
- specjalistycznych i konsultacyjnych świadczeń ambulatoryjnych (poradnie specjalistyczne)
- diagnostyki medycznej (zakłady i pracownie)
- rehabilitacji leczniczej
Rocznie ze świadczeń medycznych w USK w Opolu korzysta grubo ponad 200 tys. pacjentów (216 tys. w 2022 r.), z czego zdecydowana większość w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (ok. 126 tys. w 2022 r.), Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (ponad 50 tys. w 2022 r.) i oddziałów szpitalnych.
Jako szpital kliniczny prowadzimy również projekty naukowe i prace badawczo-rozwojowe w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, m.in. we współpracy z klinikami Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego i Wydziałem Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego.
Uczestniczymy w kształceniu:
- studentów kierunków lekarskich (Uniwersytetu Opolskiego i innych uczelni w kraju)
- studentów i uczniów/słuchaczy przygotowujących się do wykonywania innych zawodów medycznych (m.in. z Politechniki Opolskiej, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie)
- osób wykonujących zawody medyczne,
- studentów i uczniów/słuchaczy innych kierunków.
Współpracujemy z krajowymi i zagranicznymi podmiotami i organizacjami międzynarodowymi, realizującymi zadania na rzecz ochrony zdrowia, m.in. nasz Opolski Ośrodek Diabetologii Dziecięcej należy do:międzynarodowego towarzystwa naukowego, zajmującego się cukrzycą dzieci, młodzieży i młodych dorosłych.ISPAD oraz sieci SWEET, a Ośrodek Alergologii - do sieci GA²LEN Urticaria Center of Reference and Excellence (UCARE) .
Działania z zakresu promocji zdrowia realizujemy przez prowadzenie akcji i programów profilaktycznych. Naszymi partnerami w tych działaniach są samorządy, m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Urząd Miasta Opola, jednostki samorządowe i rządowe, m.in. Opolski Oddział Wojewódzki NFZ, organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja Dr Clown.
W strukturze naszego szpitala funkcjonują:
- poradnie specjalistyczne,
- oddziały ostrozabiegowe i zachowawcze,
- zakłady i pracownie diagnostyczne,
- punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
Najnowszą jednostką szpitala jest Centrum Naukowo-Badawcze, w skład którego wchodzi:
- Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, działające w ramach sieci rządowej Agencji Badań Medycznych
- Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych: sercowo-naczyniowych i kręgosłupa
Szpital jest członkiem:
Na terenie USK działa również poradnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych, prowadzona przez spółkę miasta Opole SP ZOZ "Centrum" w Opolu. Dzięki temu możemy w jednym miejscu zapewnić pacjentom szeroki wachlarz usług medycznych.
Wybrane daty z historii szpitala
Budowa szpitala rozpoczęła się w 1980 r. Była to inwestycja centralna, realizowana przez Wojewódzki Zakład Obsługi Inwestycyjnej Służby Zdrowia, który został powołany przez Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.
W czerwcu 1991 r. zakład zlikwidowano, a w jego miejsce powołano Szpital Wojewódzki, który kontynuował budowę nowego szpitala, sukcesywnie oddając do użytku nowe obiekty.
1 sierpnia 1997 r. na bazie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Opolu przy ul. Kośnego 53 i Szpitala Wojewódzkiego przy al. W. Witosa 26 w Opolu utworzono samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej o nazwie Wojewódzkie Centrum Medyczne z siedzibą w Opolu.
Przez 20 lat działalności, do 2017 r., Wojewódzkie Centrum Medyczne wielokrotnie reorganizowano, zarówno łącząc jednostkę z innymi szpitalami, jak i wyłączając odrębne ośrodki medyczne, zgodnie z tendencjami ogólnopolskimi następowały kolejne przekształcenia: - w 1998 r. ze struktur PSZOZ WCM wyłączono Wojewódzki Ośrodek Onkologii oraz Szpital Wojewódzki w Opolu. Kolejną zmianą było wyłączenie w 2000 r. ze struktur PSZOZ WCM Wojewódzkiej Stacji Pogotowia.
W związku z uruchomieniem na Uniwersytecie Opolskim kształcenia na kierunku lekarskim, na mocy porozumienia zawartego w dniu 9 czerwca 2017 r. pomiędzy Samorządem Województwa Opolskiego (reprezentowanym przez marszałka województwa opolskiego oraz wicemarszałka województwa opolskiego) a Uniwersytetem Opolskim (reprezentowanym przez rektora i prorektora ds. zarządzania i rozwoju) zostały przekazane wszystkie uprawnienia i obowiązki podmiotu tworzącego podmiot leczniczy, tj. PS ZOZ Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu na rzecz Uniwersytetu Opolskiego.
Przekazanie PS ZOZ Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu na rzecz Uniwersytetu Opolskiego nastąpiło w formie umowy darowizny - Akt Notarialny Repertorium A nr 6021/2017 z dnia 14 czerwca 2017 r.