Przedstawiciele naszego szpitala w Senacie RP przekonywali o konieczności włączenia Opolszczyzny do krajowej Sieci Kardiologicznej

Data publikacji:
12/04/2024

Przedstawiciele szpitala podczas wizyty w Senacie RP. Prof. Marek Gierlotka, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera i dr Piotr Feusette, zastępca kierownika Oddziału Kardiologii, wzięli udział w posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. kardiologii.

- Jesteśmy w trakcie pilotażu funkcjonowania programu Sieci Kardiologicznej, który jest realizowany w kilku regionach w Polsce i uważamy, że uruchomienie sieci we wszystkich województwach, w tym na Opolszczyźnie, jest niezbędne i priorytetowe. Choroby sercowo-naczyniowe są pierwszą przyczyną zgonów w naszym kraju. Konieczne jest wdrożenie jak najszybciej programów profilaktyki obejmujących zarówno dorosłych, ale także dzieci, bo coraz częściej diagnozujemy zaburzenia lipidowe u najmłodszych - mówi prof. Marek Gierlotka.

- Specjalizujemy się w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, a z analiz wynika, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa w województwie opolskim i kraju, zapotrzebowanie na te usługi medyczne będzie wzrastało - wtóruje dyrektor Dariusz Madera. - Naszą odpowiedzią jest projekt budowy Centrum Sercowo-Naczyniowego, w którym interdyscyplinarny zespół kardiologów, kardiochirurgów, chirurgów naczyniowych i neurochirurgów, będzie mógł zapewnić kompleksowe i nowoczesne usługi medyczne w tym obszarze i zabezpieczyć mieszkańców naszego regionu.

Prof. Marek Gierlotka przypomina, że nasz szpital jako jeden z pierwszych w Polsce, uruchomił 24-godzinny dyżur hemodynamiczny pozwalający na inwazyjne leczenie zawału serca i od lat z wielkim powodzeniem prowadzi też poradnię „KOS-zawał” dla chorych po zawale serca. - Wykonujemy przezskórne leczenie wad serca i innych chorób strukturalnych serca przy wykorzystaniu sali hybrydowej, realizujemy innowacyjne na skalę Polski i świata zabiegi przy wykorzystaniu urządzeń do mechanicznego wspomagania krążenia (pomp Impella, ECMO) - wskazuje prof. Gierlotka.

W USK działają też jedyne w województwie opolskim Oddział Kardiochirurgii, którego zespół zajmuje się operacyjnym leczeniem wad serca i tętnic wieńcowych oraz Oddział Chirurgii Naczyniowej, który prowadzi pełne spektrum leczenia operacyjnego i przezskórnego tętniaków aorty i miażdżycowej choroby tętnic obwodowych.

W 2023 r. oddziały zajmujące się w USK pacjentami ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi przyjęły niemal 9 tys. chorych, tj. blisko 33% z 27,4 tys. hospitalizowanych w oddziałach, a w poradniach specjalistycznych pomoc znalazło 40 tys. osób, tj. ponad 27% spośród wszystkich 145,8 tys. pacjentów Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej USK w Opolu.

W 2023 r. Ministerstwo Zdrowia dało „zielone światło” dla Centrum Sercowo-Naczyniowego USK w Opolu, uznając inwestycję za celową. Na realizację projektu potrzeba blisko 500 mln zł. O uzyskanie tego finansowania z puli centralnej zabiegają obecnie przedstawiciele naszego szpitala.

Wizualizacja CSN

 

Przewiń do góry