Kierownik Zakładu Mikrobiologii wyróżniona honorową odznaką ministra zdrowia

Data publikacji:
06/06/2024

Joanna Kowalska _odznaka.jpeg Joanna Kowalska została wyróżniona honorową odznaką "Za zasługi dla ochrony zdrowia". Wyróżnienie odebrała w Warszawie z rąk prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Moniki Pintal-Ślimak podczas uroczystej, ogólnopolskiej konferencji z okazji Dnia Diagnosty Laboratoryjnego.

209886_r2_940.png

Fot. KIDL

Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia” przyznawana jest m.in. za wprowadzenie postępu w metodach diagnostycznych, zaangażowanie w profilaktykę, promocję zdrowia i oświatę zdrowotną, aktywny udział w kształceniu i podnoszeniu kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia, wdrażanie i usprawnianie metod pracy w kierowanej jednostce.

Joanna Kowalska z medycyną laboratoryjną związana jest od czasu studiów na kierunku analityka medyczna w ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej. – Już tam moją pasją stała się mikrobiologia medyczna: należałam do koła naukowego i pisałam pracę magisterską z tej dziedziny. I tak – przez ponad 30 lat - zostało do dziś – opowiada.

Po studiach krótko pracowała w ZOZ w Kluczborku, następnie w Laboratorium Bakteriologicznym w szpitalu przy ul. Katowickiej w Opolu, skąd trafiła do nowo wybudowanego szpitala przy al. W. Witosa, angażując się w tworzenie Zakładu Mikrobiologii, jako zastępca kierownika. Od 2020 r. jest jego kierownikiem, a od 2022 r. reprezentuje diagnostów laboratoryjnych województwa opolskiego w Krajowej Radzie Diagnostów Laboratoryjnych.

Dyrektor ds. lecznictwa naszego szpitala dr n. med. Andrzej Kucharski podkreśla, że diagności są członkami zespołów terapeutycznych, a bez ich wiedzy i zaangażowania leczenie pacjentów na najwyższym poziomie nie byłoby możliwe.

- Cieszę się, że kierownik naszego Zakładu Mikrobiologii została doceniona na forum krajowym. Jej zaangażowanie w rozwój medycyny laboratoryjnej, pasja, z jaką dzieli się wiedzą z personelem, nieustanna gotowość do promowania zawodu diagnosty wśród młodzieży i propagowania wiedzy z tej dziedziny wśród pacjentów niewątpliwie zasługują na takie uznanie - komentuje dyrektor Kucharski.

 

Przewiń do góry