Marszałkowski dyplom uznania dla rezydenta Michała Pomianowskiego

Data publikacji:
01/07/2024

Spotkanie ze stypendystą marszałka woj. opolskiego, lek. Michałem Pomianowskim.

Michał Pomianowski, lekarz rezydent Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, jako stypendysta województwa opolskiego odebrał w naszym szpitalu dyplom uznania "za aktywne wspieranie systemu ochrony zdrowia w woj. opolskim" z rąk wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury i i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego Izabeli Damboń-Kandziory.

Na zdjęciu: dyrektor ds. lecznictwa Andrzej Kucharski, dyrektor Izabela Damboń-Kandziora, wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura, Michał Pomianowski, dyrektor generalny Dariusz Madera.

- Na ostatnim roku studiów otrzymałem stypendium marszałkowskie. Staż realizowałem w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, a następnie rozpocząłem pracę w Oddziale AiIT naszego szpitala jako rezydent. Przede mną kolejne 6 lat kształcenia specjalistycznego - wyjaśniał Michał Pomianowski.

Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura przypomniała, jaki cel przyświecał władzom samorządowym regionu przy podejmowaniu w 2020 roku decyzji o utworzeniu funduszu stypendialnego dla studentów kierunku lekarskiego. - Jesteśmy regionem, który potrzebuje lekarzy. Warunkiem przyznania stypendiów jest przepracowanie w placówce medycznej na terenie województwa opolskiego tak długo, jak trwa pobieranie stypendium - wyjaśniła wicemarszałek.

W pierwszym roku przyznawania stypendiów marszałkowskich skorzystało z nich 31 studentów kierunków lekarskich z uczelni w całym kraju (m. innymi z Gdańska, Katowic, Wrocławia i Warszawy). Warunkiem było odbycie stażu i podjęcie pracy w podmiocie leczniczym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, na terenie województwa opolskiego. Pierwszy rocznik stypendystów zakończył staże podyplomowe w 2022 roku i podjął pracę w opolskich placówkach medycznych. Wśród nich był właśnie lek. Michał Pomianowski.

W grudniu 2023 r. podczas rozstrzygnięcia czwartej edycji opolskiego konkursu stypendialnego dla studentów kierunku lekarskiego, ówczesny marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podał, że liczba stypendystów wynosi ok. 150. - 45 studentów kontynuuje pobieranie stypendium w ramach poprzedniego naboru, co oznacza, że wraz z nowo przyznanymi, stypendium będzie pobierać 80 osób. 6 osób z naboru pierwszego zakończyło studia, rozpoczęło staż oraz podjęło pracę w podmiotach leczniczych na terenie województwa opolskiego, 11 osób z naboru drugiego kończy staż, a 27 osób właśnie go rozpoczęło. Projekt rodzi satysfakcję ze wszystkich stron, to nie tylko samorząd i student, ale również dyrektorzy szpitali, którzy mogą liczyć na młodych wykształconych ludzi – mówił marszałek.

 

 

 

 

Przewiń do góry