Konsorcjum NetZeroAICT, do którego należy nasz szpital, przedstawi realizowany projekt badawczy na kongresie w Wiedniu

Data publikacji:
06/08/2024

Grafika zapowiadająca kongres w Wiedniu.

Projekt, dotyczący ograniczenia negatywnego wpływu tomografii komputerowej na środowisko, realizowany przez konsorcjum NetZeroAICT, do którego należy nasz szpital, zostanie przedstawiony na Europejskim Kongresie Radiologii 2025 w Wiedniu.

Przedstawiciele konsorcjum przygotowali streszczenie na Europejski Kongres Radiologii (ECR), organizowany przez Europejskie Towarzystwo Radiologiczne (ESR) 26 lutego - 2 marca 2025 r. w Wiedniu. Głównymi tematami kongresu pn. „Planet Radiology” są: środowisko i zrównoważony rozwój, poprawa opieki w krajach o niskich i średnich dochodach oraz rozwiązania AI stosowane do rozwiązania globalnych problemów zdrowotnych.

- Działalność konsorcjum NetZeroAICT, do którego należy nasz szpital, wpisuje się w tę tematykę. Konsorcjum realizuje projekt badawczy, finansowany przez Unię Europejską w ramach programu „Horyzont Europa” i brytyjski program badawczy Research and Innovation. Celem projektu jest ograniczenie wpływu tomografii komputerowej na środowisko i zmniejszenie zużycia środków kontrastowych z jodem, wykorzystywanych w tego typu badaniach – przypomina dr hab. Ewa Strauss z Centrum Badań i Innowacji naszego szpitala, która odpowiada za współpracę z konsorcjum.

Do konsorcjum należą naukowcy, podmioty opieki zdrowotnej z całego świata (wśród nich USK w Opolu) i przemysł. Cel projektu to opracowanie tzw. „cyfrowego kontrastu” i zmniejszenie zapotrzebowania na tradycyjne środki kontrastowe, które negatywnie wpływają na środowisko.

Projekt zakłada zgromadzenie zróżnicowanego zbioru obrazów TK, wykorzystanie zaawansowanych technik sztucznej inteligencji do tworzenia - w oparciu o tę bazę - skanów TK z „cyfrowym kontrastem” oraz przeprowadzanie analizy dotyczącej wdrożenia tego rozwiązania do praktyki klinicznej.

Pomysłodawcy zakładają, że efektem będzie redukcja śladu środowiskowego powstającego podczas badań tomografii komputerowej w całej Europie (o 30 proc. do 2033 r.) przez redukcję emisji dwutlenku węgla i biotoksyczności jodu. Efektem będzie także poprawa bezpieczeństwa pacjentów, dzięki ograniczeniu konieczności stosowania kontrastu podczas badań.

Więcej informacji o tym projekcie

 

Przewiń do góry