Zespół lekarski i pielęgniarski z Oddziału Urologii uczestniczył w XXVII konferencji naukowej „Urosilesiana”
Data publikacji:Kierownik oddziału dr hab. Marcin Życzkowski był członkiem komitetu naukowego i prowadził podczas konferencji sesje naukowe, lekarze rezydenci Michał Iwanicki i Mateusz Piątek zaprezentowali wstępne wyniki prowadzonych w oddziale badań naukowych, a podczas sesji pielęgniarskiej nasz zespół przedstawił wyniki badań dotyczące wiedzy pacjentów na temat ich praw.
- Doroczna konferencja to okazja do zaprezentowania najnowszych metod leczniczych i diagnostycznych w urologii, rozwiązań światowych, ale też nowości i ciekawostek z działalności Śląskiego i Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego – mówi dr hab. Marcin Życzkowski, prof. Uniwersytetu Opolskiego, kierownik oddziału i uniwersyteckiej kliniki urologii oraz przewodniczący Śląskiego Oddziału PTU. – Udział w konferencji daje także młodym naukowcom możliwość zaprezentowania się, zdobycia praktyki w tego typu wystąpieniach – dodaje prof. Życzkowski.
Podczas tegorocznej edycji Oddział Urologii naszego szpitala reprezentowany był przez prof. Marcina Życzkowskiego, lekarzy rezydentów Michała Iwanickiego i Mateusza Piątka, pielęgniarki/pielęgniarzy: Beatę Gancarz, Urszulę Prokop, Martę Krysiak, Krystynę Baran i Bartosza Kotwę oraz sekretarki medyczne: Edytę Sommerfeld i Aleksandrę Bajer.
Nasi lekarze omówili wyniki badań dotyczących prób określenia przyczyny obturacji, czyli zwężenia i zatykania drenów nefrostomijnych (służą do połączenia miedniczki nerkowej z powierzchnią skóry w celu odprowadzania moczu; stosuje się je, gdy wydalanie moczu drogą naturalną jest niemożliwe albo w celach diagnostycznych) i cewników samotrzymających DJ (umieszczane są w moczowodzie w celu zapewnienia swobodnego odpływu moczu z nerki do pęcherza).
- Zdarza się, że u pacjentów, u których stosujemy te dreny i cewniki dochodzi do ich zatkania kamieniami, zlepkami tkanek czy bakterii, co jest z kolei częstą przyczyną interwencji urologicznych na SOR. Szukamy więc rozwiązań, które pozwoliłyby na ograniczenie tego rodzaju powikłań – klaruje prof. Życzkowski.
Po raz drugi na Urosilesianie prezentację przygotował też zespół pielęgniarski z naszego oddziału. W tym roku organizatorzy konferencji jako temat przewodni dl tej grupy wskazali prawa pacjenta. – Podczas wystąpienia omówiliśmy wyniki przeprowadzonej w 2023 r. ankiety satysfakcji pacjentów naszego szpitala, w której pojawiły się także pytania dotyczące praw pacjenta - informuje koordynator oddziału Beata Gancarz.
- Aż 76 proc. ankietowanych (na ponad 500 osób) potwierdziło, że podczas przyjęcia uzyskało informację o prawach pacjenta. Opracowałyśmy też animację w języku polskim na temat znaczenia świadomości pacjenta w tym zakresie. Nie ma wątpliwości, że znajomość praw pacjenta pozwala na aktywne uczestnictwo w procesie leczenia, wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa, skraca proces rekonwalescencji, a to wszystko przekłada się na jakość świadczonych usług medycznych – podsumowuje Beata Gancarz.
Zobacz: Nowa oferta świadczeń medycznych Oddziału Urologii - zabiegi implantacji stentów u pacjentów ze zwężonym moczowodem
Zobacz: galeria zdjęć z Pracowni Litotrypsji, w której prowadzone są m.in. zabiegi rozkruszania kamieni nerkowych
Tegoroczna „Urosilesiana” została zorganizowana w Jeleniej Górze przez Dolnośląski Oddział PTU. Nazwę konferencji wymyślił 27 lat temu lek. Roman Szwedowski, były kierownik Oddziału Urologii w naszym szpitalu.
Na zdjęciu na górze zespół Oddziału Urologii: sekretarki medyczne Aleksandra Bajer i Edyta Sommerfeld, pielęgniarki i pielęgniarze: Urszula Prokop, Bartosz Kotwa, Marta Krysiak, lek. Michał Iwanicki, koordynator Beata Gancarz, lek. Michał Piątek i dr hab. Marcin Życzkowski, prof. UO.