Efekty wykonywanych w naszym ośrodku zabiegów na sercu dr hab. Jerzy Sacha zaprezentował na międzynarodowej konferencji

Data publikacji:
12/11/2024

Strona tytułowa prezentacji dr hab. J. Sachy przygotowanej na kongres w Waszyngtonie 2024 Doświadczeniami dotyczącymi dostępu do serca przez tętnice podobojczykowe/ pachowe kardiolog dr hab. Jerzy Sacha, koordynator Pracowni Badań Hemodynamicznych naszego szpitala, dzielił się na najważniejszej konferencji kardiologii inwazyjnej TCT w Waszyngtonie.

- Na międzynarodowym forum kardiologów potwierdziliśmy wiodącą pozycję naszego ośrodka w rozwoju tej unikalnej metody - podkreśla Jerzy Sacha, prof. Politechniki Opolskiej.

Przezskórna metoda (bez chirurgicznego rozcięcia) dostępu pachowego/podobojczykowego stosowana jest dla zabiegów TAVI i implantacji urządzeń mechanicznego wspomagania krążenia (pompa Impella). W tym względzie USK w Opolu jest pionierem nie tylko w Polsce. 

Dr hab. n. med. Jerzy Sacha, kierownik Pracowni Badań Hemodynamiczny, z pompą Impella.

Dr hab. n. med. Jerzy Sacha jest specjalistą kardiologii interwencyjnej, a w naszym szpitalu także koordynatorem Pracowni Badań Hemodynamicznych. Kieruje pracami zespołów, które w naszym szpitalu realizują unikalne w skali kraju i świata zabiegi i badania:

  • badania nad wprowadzeniem holografii do zabiegów strukturalnych na sercu; pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia MitraClip’a, w tzw. „rozszerzonej rzeczywistości” z zastosowaniem holografii
  • zabiegi na naczyniach wieńcowych bez użycia kontrastu jako prewencję pokontrastowego uszkodzenia nerek. 
  • zastosowanie mechanicznego wspomagania systemem iVAC, aby przeprowadzić zabieg wszczepienia MitraClip’a u chorej bez koaptacji płatków zastawki mitralnej (pierwszy na świecie). 
  • zabiegi przezskórnego usunięcia wegetacji na zastawce trójdzielnej z użyciem systemu AngioVac i krążenia pozaustrojowego (pierwszy w Polsce)
  • rozwój przezskórnych interwencji wieńcowych z użyciem metod robotycznych (system RoboCath)
  • zabieg z ultraniską dawką kontrastu i zastosowaniem pompy Impella (transmitowany do Stanów Zjednoczonych, za pośrednictwem CampPCI). 

Dokonania swoje i zespołu dr hab. Jerzy Sacha regularnie prezentuje na kongresach na całym świecie (m.in w Londynie,  Paryżu i Nowym Jorku), a wyniki badań naukowych dotyczących stosowanych metod terapeutycznych są publikowane w renomowanych czasopismach kardiologicznych, m.in. nt. porównania dostępu podobojczykowego dla dwóch rodzajów zabiegów .

Prof. Sacha upowszechnia też stosowane w naszym ośrodku metody podczas prowadzonych szkoleń dla lekarzy z Polski i zagranicy.  

Zobacz: Pierwszy w USK zabieg wszczepienia reducera u pacjenta z dławicą piersiową

Zobacz: Nowa terapia dla pacjentów z uszkodzoną zastawką serca

Zobacz: Duże doświadczenie USK w stosowaniu pompy Impella w zabiegach na sercu

Zobacz: Nowa metoda zamykania tętnicy dla dostępu podobojczykowego

Przewiń do góry