Dietetyk i lipidolog Szymon Warzecha z I nagrodą w konkursie POLA Best Case Award 2024
Konkurs został rozstrzygnięty podczas XIV Kongresu Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego w Łodzi. Nasz dietetyk kliniczny i lipidolog wystąpił z prezentacją na temat przygotowania żywieniowego pacjenta z homozygotyczną rodzinną hipercholesterolemią do wdrożenia terapii farmakologicznej lekiem obniżającym poziom lipoprotein.
- Hipercholesterolemia to choroba diagnozowana na podstawie zaburzonych wyników lipoprotein transportujących, m.in. cholesterol, w szczególności cholesterol frakcji LDL. Hipercholesterolemia rodzinna jest uwarunkowana genetycznie, tzn. że przekazywana jest z genami chorujących na hipercholesterolemię co najmniej jednego lub obydwojga rodziców - wyjaśnia Szymon Warzecha.
- Hipercholesterolemia homozygotyczna to jej odmiana, występująca dość rzadko (1 : 360 000 osób), u osób z dwiema nieprawidłowymi kopiami genu wywołującego ją. Charakteryzuje się znacznie podwyższonym poziomem cholesterolu LDL (LDL-C) we krwi i związaną z tym przyspieszoną, przedwczesną miażdżycową chorobą układu sercowo-naczyniowego - dodaje.
I przestrzega, że nieleczona hipercholesterolemia wywołuje miażdżycę, a ta może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca lub zawału, a nawet do przedwczesnych zgonów.
- Omawiany przeze mnie podczas tegorocznego kongresu przypadek kliniczny dotyczył pacjentki z rozpoznaną homozygotyczną postacią hipercholesterolemii rodzinnej z mutacją dotyczącą receptora dla LDL, wykazującą brak skuteczności leczenia nawet w ramach specjalistycznych programów lekowych (inhibitorami PCSK9) - opisuje Szymon Warzecha.
- Sytuacja kliniczna wymagała włączenia inne wysokospecjalistycznego leku będącego inhibitorem mikrosomalnego białka transportującego trójglicerydy, co stworzyło jednoczesną potrzebę natychmiastowego wdrożenia bardzo specyficznych zmian dietetycznych. Włączony model żywieniowy został dostosowany do aktualnego stanu fizjologicznego pacjentki, zapewniał pokrycie zapotrzebowania na składniki odżywcze z zachowaniem zasad "zdrowego żywienia" w celu uniknięcia ewentualnych zaburzeń kardiometabolicznych - kontynuuje Szymon Warzecha.
Szymon Warzecha jest dyplomowanym dietetykiem klinicznym, a od 2024 r. także certyfikowanym lipidologiem PTL. Z naszym szpitalem zawodowo związany jest od 7 lat. Pracuje z pacjentami w Poradni KOS ("pozawałowej"), na Oddziale Kardiologii, Oddziale Nerfologii oraz Poradni Leczenia Otyłości.
Organizatorem konkursu na najlepszy przypadek kliniczny związany z diagnostyką i leczeniem zaburzeń lipidowych, w tym z zastosowaniem postępowania dietetycznego jest Polskie Towarzystwo Lipidologiczne
- Fantastyczna grupa osób nagrodzonych dzisiaj! Przyszłość polskiej lipidologii i kardiologii prewencyjnej - napisał na platformie X. pod zdjęciem prezentującym laureatów tegorocznych konkursów rozstrzygniętych podczas XIV kongresu PTL w Łodzi prof Maciej Banach, członek zarządu towarzystwa.
Ciekawostką jest, że zdobycie I miejsca w konkursie POLA BEST CASE to drugi taki sukces z rzędu zespołu Oddziału Kardiologii naszego szpitala. Na ubiegłorocznym kongresie I miejsce zajęła lek. i także certyfikowany lipidolog PTL Aleksandra Kamińska-Kegel.
Uczestnikiem i prelegentem tegorocznego kongresu był kierownik Oddziału Kardiologii naszego szpitala prof. Marek Gierlotka, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.