Nowe zabiegi chirurgiczne w USK. Rozszerzamy działalność o chirurgię onkologiczną oraz małoinwazyjną i w zakresie bariatrii

Data publikacji:
23/11/2021

Prof. Grzegorz Oszkinis.Zielone światło do wprowadzenia nowych zabiegów i rozwoju oddziału chirurgii dała właśnie rada społeczna klinicznego szpitala. Pacjenci zyskają dostęp do nowych zabiegów. Pozwoli to także na rozszerzenie kształcenia przyszłych chirurgów.     

- Zgoda rady na udzielanie przez nasz szpital nowego rodzaju świadczeń chirurgicznych w oparciu o oddział i Klinikę Chirurgii UO to kolejny ważny etap w naszym rozwoju. To też niezwykle istotna wiadomość dla mieszkańców regionu, którym będziemy mogli zaoferować zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej oraz małoinwazyjne w pełnym zakresie. Rozwiniemy też operacje w schorzeniach przewodu pokarmowego - zapowiada Dariusz Madera, dyrektor generalny USK i podkreśla, że decyzja rady umożliwia też rozszerzenie działalności dydaktycznej.

- Wiemy, jakie są deficyty w kształceniu młodych chirurgów w Polsce i dlatego chcieliśmy  pokazać, że nawet w tak trudnych czasach można stworzyć, w ramach jednego z najmłodszych wydziałów lekarskich w kraju, ośrodek chirurgiczny o silnym potencjale badawczym i dydaktycznym wraz z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, czyli diagnostyką i leczeniem pacjentów – komentuje prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii USK i Kliniki Chirurgii UO i zaznacza, że obejmując w 2019 r. funkcje kierownicze w Opolu postawił sobie za cel stworzenie pełnoprofilowego, akademickiego oddziału chirurgicznego. 

W nowej formule – po nowym roku – oddział chirurgii ogólnej i naczyniowej zostanie podzielony na dwa: chirurgii ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej oraz chirurgii naczyniowej. - Operacje nadnerczy, laparoskopowe resekcje jelita grubego, operacje na wątrobie - to zabiegi, których dotychczas nie wykonywaliśmy w USK, a które dzięki rozwojowi oddziału będą teraz dostępne - wylicza prof. Grzegorz Oszkinis.

Listopadowe posiedzenie Rady Społecznej USK w Opolu było ostatnim w jej pierwszej, czteroletniej. - Chcę serdecznie podziękować członkom rady za współpracę, która nadała kształt i wyznaczyła pierwsze cele dla uniwersyteckiego szpitala, działającego pod skrzydłami Uniwersytetu Opolskiego - mówi dyrektor USK Dariusz Madera.

I wylicza, że w czasie czteroletniej współpracy szpital rozszerzył zakres świadczeń, m.in. o alergologię, czy ortopedię dziecięcą metodą Ilizarowa (korekcja kształtu kości). - Dzięki zaangażowaniu członków rady USK wszedł na ogólnopolski poziom zabezpieczenia szpitalnego. Razem z uczelnią udało nam się pozyskać pieniądze z Agencji Badań Medycznych na utworzenie Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych, które powstanie w sąsiedztwie Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych - podaje dyrektor.

Ostatnie 4 lata w szpitalu to także czas prowadzenia modernizacji kolejnych oddziałów i zakładów, z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i rozszerzeniu zakresu świadczeń dla pacjentów, ale także przygotowaniu bazy dydaktycznej dla studentów. Tylko w 2021 r. oddano nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy z rozszerzoną bazą łóżkową oraz Oddział Pediatrii.

 

Przewiń do góry