Oddział Pediatrii prowadzi odczulanie dzieci i młodzieży na orzeszki ziemne

Data publikacji:
03/03/2025

Zespół Pododdziału Pediatrii i Alergologii z pacjentem i rodzicem.

- Opole jako czwarty ośrodek w kraju, po Warszawie, Bydgoszczy i Poznaniu, prowadzi immunoterapie dzieci i młodzieży z ciężkimi alergiami pokarmowymi na orzechy arachidowe - informuje dr n med. Janusz Zaryczański, alergolog z Oddziału Pediatrii.

Orzech arachidowy, zwany ziemnym, jest bardzo niebezpiecznym alergenem. – W USA i niektórych krajach zachodniej Europy, gdzie spożycie orzeszków jest znaczne, notowane były nawet przypadki zgonów osób uczulonych na ten składnik pokarmowy. Białka zawarte w tych orzeszkach mogą prowadzić do bardzo silnych reakcji uczuleniowych – wstrząsu anafilaktycznego. Rodzice i opiekunowie dzieci uczulonych na orzeszki ziemne są zmuszeni do uważnego śledzenia składników produktów spożywczych i mają z tego powodu ogromny dyskomfort życia. Przychodzimy im z pomocą, oferując immunoterapię – mówi dr n med. Janusz Zaryczański, alergolog i konsultant wojewódzki w dziedzinie alergologii dziecięcej.

I wyjaśnia, że po stwierdzeniu u dziecka reakcji alergicznej na orzeszki ziemne, trafia ono na oddział na specjalistyczną diagnostykę, podczas której oceniane jest ryzyko wystąpienia ciężkiej reakcji anafilaktycznej. Po potwierdzeniu wysokiego ryzyka może skorzystać z immunoterapii.

- Wdrożyliśmy w naszym szpitalu model odczulania stosowany z powodzeniem w Warszawie. Polega on na podawaniu alergenu w małych dawkach i stopniowym ich zwiększaniu, aby wytworzyć tolerancję dla alergenów orzeszka arachidowego. Taki proces trwa do 14 miesięcy  – kontynuuje dr Zaryczański i podaje, że wdrożenie immunoterapii pozwala na ograniczenie u 95 proc. pacjentów uczulonych na orzeszki ziemne ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego nawet po spożyciu śladowych ilości alergenu.

- Systematycznie w Oddziale Pediatrii i poradniach dla dzieci rozwijamy ofertę świadczeń medycznych dla najmłodszych pacjentów, m.in. w obszarach diabetologii, gastroenterologii i właśnie - alergologii. W ubiegłym roku przyjęliśmy w oddziale ponad 3,3 tys. pacjentów, a w poradniach – ponad 5,6 tys., w tym w alergologicznej – 2,4 tys. dzieci  – podsumowuje prof. dr hab. n med. Agata Chobot, kierownik Oddziału Pediatrii. – W obszarze alergologii diagnozujemy i leczymy dzieci z alergiami pokarmowymi, alergiami na leki, pokrzywkami, od wielu lat odczulamy młodych pacjentów, także z województwa ościennych, na jad owadów błonkoskrzydłych.

- Pediatria to jedna z dziedzin, którą pod kierunkiem prof. Agaty Chobot rozwijamy w naszym szpitalu, żeby zapewnić pacjentom do 18 roku życia z województwa opolskiego jak najszerszą ofertę usług medycznych, z których mogą korzystać na miejscu. Naszym celem jest utworzenie Centrum Pediatrii. Zostało ono wpisane do Wojewódzkiego Planu Transformacji w ochronie zdrowia dla województwa opolskiego na lata 2022-2026, co otwiera nam ścieżkę do ubiegania się o pozyskanie finansowania na ten cel – komentuje dr n. med. Piotr Feusette, dyrektor ds. lecznictwa.

 

Przewiń do góry