Dziś Światowy Dzień Otyłości. Okazja do przypomnienia, że to przewlekła choroba cywilizacyjna dzieci i dorosłych
Data publikacji:W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu pacjentów z otyłością leczymy w Oddziale Pediatrii, Poradni Endokrynologicznej dla Dzieci, Pododdziale Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii, Poradni Leczenia Otyłości, Oddziale Chirurgii Ogólnej oraz Poradni Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej.
Najczęstszą przyczyną otyłości jest nadmierne spożycie produktów wysoko energetycznych, co powoduje nieprawidłowe i nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie.
Otyłość prowadzi do powstania wielu chorób, m.in. układów krążenia i oddychania, cukrzycy, zwyrodnień kostno-stawowych, nowotworów. Skraca życie
W leczeniu otyłości ważne jest:
- zdiagnozowanie jej przyczyn,
- wdrożenie odpowiedniej diety,
- ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych i cukrów, a zwiększenie ilości warzyw i zdrowych tłuszczów roślinnych
- nawadnianie organizmu,
- regularna aktywność fizyczna dostosowana do możliwości.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu pacjentów z otyłością leczymy w:
- Oddziale Pediatrii,
- Poradni Endokrynologicznej dla dzieci,
- Pododdziale Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii,
- Poradni Leczenia Otyłości działającej w ramach Poradni Endokrynologicznej dla dorosłych (z otyłością drugiego stopnia, nie chorujący na cukrzycę),
- Oddziale Chirurgii Ogólnej (laparoskopowe leczenie schorzeń metabolicznych i otyłości),
- Poradni Chirurgii Ogólnej i Bariatrycznej (dla chorych zakwalifikowanych do zabiegów chirurgicznych i po tych zabiegach).
Prowadzimy też nieodpłatne, comiesięczne, popołudniowe spotkania grupy wsparcia dla osób chorujących na otyłość, prowadzone przez psychologa pracującego z takimi pacjentami.
Pacjenci z otyłością olbrzymią, zakwalifikowani do operacji bariatrycznych, mogą dodatkowo - za pośrednictwem naszego Centrum Naukowo-Badawczego - wziąć udział w badaniu przyczyn powstania otyłości, finansowanym przez Agencję Badań Medycznych.