Nasz szpital planuje budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego, żeby zapewnić kompleksową opiekę dla pacjentów z województwa opolskiego

Data publikacji:
06/03/2025

Parlamentarzyści w USK w Opolu. O potrzebach naszego szpitala i planach budowy CSN rozmawiano w środę (5 marca) w Opolu na wyjazdowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Kardiologii zorganizowany przez senator dr n. med. Agnieszkę Gorgoń–Komor we współpracy z USK w Opolu i Wydziałem Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego.

Na zdjęciu (od lewej): dyrektor generalny Dariusz Madera, dyrektor ds. lecznictwa dr n med. Piotr Feusette, senator dr n ekon. Piotr Woźniak, senator d n med. Agnieszka Gorgoń-Komor, senator Tadeusz Jarmuziewicz, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych w Opolu prof. Marek Gierlotka. 

Było ono poświęcone profilaktyce wtórnej chorób sercowo–naczyniowych związanych z miażdżycą tętnic i wynikającym z tego wyzwaniom dla organizacji opieki zdrowotnej w Polsce. - Przyglądamy się funkcjonowaniu opieki dla pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Z doświadczeń Opola i innych ośrodków w kraju wynika, że kluczowe jest holistyczne i interdyscyplinarne podejście do pacjenta z miażdżycą i wielochorobowością. Chcemy, żeby było ono zapewnione dla wszystkich mieszkańców w kraju, także w małych ośrodkach – mówiła senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

- Cieszę się, że Parlamentarny Zespół ds. Kardiologii na miejsce pierwszego wyjazdowego spotkania wybrał nasz szpital – podkreślił Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. - Jesteśmy przykładem bardzo dobrej organizacji opieki medycznej dla pacjentów sercowo-naczyniowych, ale jednocześnie borykamy się z problemami lokalowymi. Dziś oddziały i pracownie zabezpieczające takich pacjentów są ulokowane w różnych budynkach i na różnych kondygnacjach kompleksu szpitalnego. To utrudnia leczenie pacjentów w sposób, jakiego byśmy sobie życzyli. Chcemy to zmienić, budując na naszym terenie nowy obiekt Centrum Sercowo-Naczyniowe, do którego przeniesiemy oddziały ostrozabiegowe i intensywnej terapii oraz blok operacyjny. Mamy koncepcję, nasz pomysł został wpisany do wojewódzkiego planu, mamy zielone światło z Ministerstwa Zdrowia. Potrzebujemy finansowania i o nie zabiegamy – zapowiedział dyrektor Madera.

Współorganizator spotkania prof. dr hab. n. med. Marek Gierlotka, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych w Opolu i kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii, podkreśla, że poprawa warunków leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń z województwa opolskiego jest absolutnym priorytetem, a Centrum Sercowo-Naczyniowe jest niezbędne, aby nowocześnie, bezpiecznie i efektywnie leczyć w perspektywie kolejnych lat. - Wdrażana obecnie Krajowa Sieć Kardiologiczna w końcu obejmie również nasze województwo. Najwyższy czas, aby wszystkie regiony w kraju traktować jednakowo. Nasi pacjenci tego oczekują. - skomentował prof. dr hab. Marek Gierlotka.

Dr hab. n. med. prof. UO, Jacek Jóźwiak, dziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego, przypomniał, że choroby sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i Europie. - Liczba pacjentów z wielochorobowością będzie rosła z powodu rozwoju cywilizacji i chorób kardiometabolicznych, dlatego tak ważne jest przygotowanie się na ich leczenie. Inwestycje w infrastrukturę USK w Opolu są absolutnie konieczne z punktu widzenia pacjentów, ale też studentów kształconych w murach szpitala i absolwentów, żeby chcieli podjąć tutaj pracę Warunki tej pracy i możliwość rozwoju zawodowego są dla młodych ludzi bardzo ważne – podkreślił.

W spotkaniu udział wzięli:

  • opolscy senatorowie dr n. ekon. Piotr Woźniak i Tadeusz Jarmuziewicz,
  • wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura,
  • wiceprezydent Opola Maciej Wujec,
  • prorektor Uniwersytetu Opolskiego dr hab. inż. prof. UO Rafał Matwiejczuk,
  • prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak z PIM MSWiA w Warszawie,
  • prezes Fundacji „To się leczy” Marek Kustosz
  • kierownicy zespołów leczących pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi w USK w Opolu.

- Cieszę się z deklaracji parlamentarzystów, że będą wspierać nasze dążenia do pozyskania finansowania na budowę Centrum Sercowo-Naczyniowego – podsumował dyrektor generalny Dariusz Madera.

 

 

Przewiń do góry