Rozszerzamy ofertę usług diagnostycznych Pracowni Toksykologii dla podmiotów medycznych

Data publikacji:
11/04/2025

Grafika Pracownia Toksykologii

- To co nas wyróżnia na tle innych jednostek w regionie to wyposażenie naszego zakładu w chromatograf gazowy i cieczowy, które umożliwiają nam wykonywanie nierealizowanych dotychczas w województwie opolskim badań - informuje Ewa Gawrylak-Dryja, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.  

- Dysponując chromatografem cieczowym, sprzężonym z tandemowym detektorem mas, mamy możliwość wykonywania specjalistycznych badań, m.in. skriningu toksykologicznego, czyli jakościowego wykrywania i identyfikacji leków, narkotyków oraz nowych substancji psychoaktywnych w moczu, na wysokim poziomie czułości i selektywności, także - monitorowania stężenia wielu leków w surowicy czy oznaczania katecholamin w dobowej zbiórce moczu - wyjaśnia Tomasz Czerner, diagnosta laboratoryjny z Pracowni Toksykologii, w trakcie specjalizacji z laboratoryjnej toksykologii medycznej.

Z kolei chromatograf gazowy pozwala diagnostom laboratoryjnym z USK w Opolu na ilościowe oznaczenia etanolu, metanolu i glikolu etylowego, pod kątem diagnostyki i leczenia zatruć alkoholowych. 

- Wcześniej wykonywaliśmy takie badania do celów sądowych, obecnie mamy możliwość realizowania ich przez 24 godziny na dobę – mówi Ewa Gawrylak-Dryja

I dodaje, że zaletą badań przy użyciu chromatografów jest większa czułość, swoistość i selektywność niż metod immunologicznych

- Mieliśmy wiele zapytań o możliwość realizowania takich badań, stąd wprowadzenie ich do naszej oferty - komentuje Ewa Gawrylak-Dryja.

Ulotka. Pracownia Toksykologii

Przewiń do góry