MISJA SZPITALA:

Nie szkodzić, lecz działać dla dobra chorego

Rehabilitacja pocovidowa

Data publikacji:
01/12/2021

b.jpegPacjenci, którzy przechorowali Covid-19, mogą w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu skorzystać z finansowanej przez NFZ rehabilitacji. Prowadzona jest ona w trybie ambulatoryjnym (bez konieczności stałego pobytu w ośrodku), w wybrane dni. Trwa do 6 tygodni. Konieczne jest skierowanie od lekarza ze wskazaniem, że pacjent przeszedł Covid-19.

Od 15 października 2021 r. z takiej rehabilitacji można skorzystać do 12 miesięcy od zakończenia leczenia na Covid-19, tj:

  • daty zakończenia izolacji domowej,
  • lub daty wypisu ze szpitala,
  • lub daty wypisu z izolatorium.

- Pacjenci wykonują u nas różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest poprawa wydolności oddechowej i ogólnej kondycji organizmu po przechorowaniu Covid-19 - mówi Lidia Kalinowska, kierownik Zakładu Rehabilitacji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

- Taka rehabilitacja trwa sześć tygodni. Prowadzona jest w ustalone dni. W zależności od kondycji i wydolności pacjentów przez dwa lub trzy dni w tygodniu - dodaje Teresa Świtała, fizjoterapeutka prowadząca te zajęcia.

Liczba wizyt w programie podstawowym od 15 października br. została ustalona na 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni.

Pacjenci zainteresowani taką rehabilitacją w USK są przyjmowani na bieżąco. Więcej informacji w Zakładzie Rehabilitacji 

Jak czytamy na stronie NFZ "przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to:

  • problemy z oddychaniem,
  • zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego,
  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • zaburzenia lękowe i depresyjne".

- Najczęściej są to pacjenci ze zwiększoną dusznością, niepamięcią, mgłą pocovidową, osłabieniem kończyn dolnych, kłopotami z chodzeniem - wskazuje Lidia Kalinowska.

Informacje o rehabilitacji pocovidowej w USK można wysłuchać i przeczytać w mediach: 

Przewiń do góry