4 mln zł od miasta Opola na dofinansowanie remontu części oddziału kardiologii

Data publikacji:
27/05/2026

dotacja UM Opola.jpeg

- To zastrzyk finansowy, dzięki któremu będziemy mogli podnieść jakość świadczonych usług medycznych. Jesteśmy za to wdzięczni prezydentowi i władzom miasta - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny. – Zmodernizujemy prawą i centralną część oddziału. Całość będzie kosztowała ponad 4,8 mln zł.

Na zdjęciu (od lewej): prof. Marek Gierlotka, prezydent Opola, dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Piotr Feusette, dyrektor generalny, pierwszy zastępca rektora Uniwersytetu Opolskiego dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO.

4 mln zł miasto Opole przeznaczyło w 2026 r. na częściowe pokrycie kosztów remontu oddziału kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W środę 20 maja prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przekazał oficjalnie umowę na dotację. Pozwoli ona na remont części intensywnej oddziału, w której leczeni są m.in. pacjenci przyjmowani w trybie pilnym, z zagrożeniem życia.

- Dotacja Urzędu Miasta Opola to zastrzyk finansowy, dzięki któremu będziemy mogli podnieść jakość świadczonych usług medycznych w oddziale kardiologii, który bezwzględnie wymagał remontu. Jesteśmy za to wdzięczni prezydentowi i władzom miasta - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu. – Zmodernizujemy prawą i centralną część oddziału. Całość będzie nas kosztowała ponad 4,8 mln zł, co oznacza, że wsparcie miasta stanowi lwią część kosztów tego przedsięwzięcia.

- Miasto Opole wspiera w miarę możliwości działalność uniwersyteckiego szpitala, ponieważ korzystają z tego nasi mieszkańcy - mówił prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Kilka lat temu uruchomiliśmy w budynku szpitala miejską przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej, teraz dofinansujemy modernizację kardiologii. 

- Całe zadanie obejmuje wykonanie projektów, kosztorysów i specyfikacji technicznych, następnie robót demontażowych i rozbiórkowych, wreszcie – wykonanie nowych ścianek, posadzek, sufitów, instalacji elektrycznych i oświetleniowych, teletechnicznych i niskoprądowych, systemów bezpieczeństwa, ochrony przeciwpożarowej i automatyki budynkowej oraz sanitarnych, montażu drzwi i wykończenie tych pomieszczeń - informuje Marcin Miga, dyrektor ds. administracyjnych USK w Opolu. - Prace rozpoczną się latem i potrwają do końca roku. Przetarg wygrała firma PB Baumar, która aktualnie prowadzi w naszym szpitalu modernizację oddziału urologii.

Dyrektor ds. lecznictwa dr n. med. Piotr Feusette zauważa, że oddział kardiologii zyska więcej przestrzeni do hospitalizacji pacjentów. - Nowe sale powstaną m.in. w miejscu, gdzie dziś mamy Pracownię Elektrofizjologii. Przygotowaliśmy dla niej nowe, większe miejsce na poziomie -1, które obecnie kończymy remontować. Powstaną tam dwie sale zabiegowe. Wszystko to jest krokiem w stronę porządkowania leczenia kardiologicznego w naszym szpitalu, choć najlepiej byłoby, żeby wszystkie pracownie kardiologiczne i oddział były w pobliżu siebie. Do tego potrzebujemy nowego budynku - centrum chorób serca i naczyń - ocenia dyr. Feusette.  

- Czekaliśmy na ten remont, żeby móc zapewnić pacjentom warunki pobytu na miarę współczesnych czasów. W części, która będzie modernizowana, leczymy pacjentów z zawałem serca, zatorem płucnym, zaawansowaną i ostrą niewydolnością serca, a więc w najcięższych stanach, również z wykorzystaniem systemów wspomagających krążenie - informuje prof. Marek Gierlotka, kierownik Oddziału i Kliniki Kardiologii USK w Opolu/UO. - W 2025 roku w oddziale przyjęliśmy blisko 3,3 tys. pacjentów, a w poradniach kardiologicznych – ponad 21 tys. To pokazuje skalę naszego działania – dodaje prof. Gierlotka.

W zaprojektowanej na nowo przestrzeni powstaną 2 sale intensywnego nadzoru, tzw. „erki” kardiologiczne, łącznie na 12 stanowisk tzw. „R”, 4 sale półintensywne z 8 łóżkami oraz izolatka. Przy każdej sali chorych będą łazienki.

Dyrektor generalny Dariusz Madera przypomina, że szpital pozyskał ponad 29,5 mln zł dofinansowania z Krajowego Planu odbudowy na zakup wyposażenia i aparatury medycznej dla jednostek działających w obszarze rozpoznania i leczenia chorób serca i naczyń krwionośnych. – Ten sprzęt posłuży nam do wyposażenia nowych pracowni elektrofizjologicznych, oddziałów kardiochirurgii i kardiologii oraz pracowni hemodynamiki i sal bloku operacyjnego, gdzie wykonywane są zabiegi kardiologiczne i kardiochirurgiczne – informuje Dariusz Madera. – To wszystko wpłynie na zapewnienie pacjentom szerszego zakresu świadczeń medycznych, poprawienie warunków pracy naszego personelu oraz warunków kształcenia studentów kierunku lekarskiego – puentuje dyrektor generalny USK w Opolu.

Przewiń do góry