Ponad 70 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19 podały w rok zespoły z USK w Opolu

Data publikacji:
29/12/2021

IMG_1605.jpegTylko w grudniu br. w szpitalnym punkcie szczepień podaliśmy ponad 4 tys. dawek, głównie przypominających. Od 22 grudnia rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Zainteresowanie nimi jest duże

29 grudnia 2020 r. rozpoczęliśmy w naszym szpitalu szczepienia grupy 0, czyli pracowników medycznych. Jako pierwsi szczepionki przeciwko Covid-19 przyjęli wówczas anestezjolog dr hab. n. med. Tomasz Czarnik, kierownik Regionalnego Centrum ECMO i naczelna pielęgniarka Maria Grzeczna.

- W styczniu zeszłego roku rozpoczęliśmy szczepienia mieszkańców: najpierw wskazanych w narodowym programie grup zawodowych i osób ze schorzeniami, a w następnej kolejności określonych grup wiekowych. Bywało, że jednego dnia szczepiliśmy nawet po 500-700 osób, obecnie jest to ok. 200-300 – opowiada Małgorzata Czukiewska, koordynator szczepień przeciwko Covid-19 w USK w Opolu.

W trakcie tego roku prowadziliśmy szczepienia w weekendy w naszym punkcie, ale też w opolskich centrach handlowych i parafiach, również w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pracodawców.

Obecnie, zgodnie z najnowszymi wskazaniami, rozszerzyliśmy szczepienia na młodsze dzieci, w wieku 5-11 lat, w specjalnie przygotowanym dla nich gabinecie. Uruchamiamy go w naszym punkcie co środę, a miejsca na kolejne terminy zapełniają się bardzo szybko. Każdego tygodnia szczepimy po ok. 70 najmłodszych pacjentów.

- Młodsze dzieci zgodnie ze wskazaniem medycznym otrzymują szczepionki firmy Pfizer w mniejszej dawce - 10 mikrogramów - wyjaśnia Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w USK. - Schemat szczepienia przewiduje dwie takie dawki w odstępie 21 dni, natomiast dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności otrzymają trzy dawki.

Przed każdym szczepieniem konieczne jest wypełnienie kwestionariusza (dla dzieci wypełnia rodzic/opiekun prawny), na podstawie którego odbywa się kwalifikacja medyczna. Dla młodszych dzieci taką kwalifikację prowadzi lekarz.  

Rejestracja na szczepienia prowadzona jest w USK:

  • od poniedziałku do piątku,
  • w godzinach 8:00 - 14:00,
  • pod nr tel: 77 45 20 511, 665 995 992.

Istnieje też możliwość rejestracji przez:

  • całodobową infolinię 989
  • stronę internetową pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko możesz zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego).
  • wysyłając o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

 

 

Przewiń do góry