Nowy sprzęt w USK: do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych i mierzenia zapotrzebowania energetycznego pacjentów oddziału intensywnej terapii

Data publikacji:
29/06/2022

Sprzęt dla Oddziału AiIT sfinansowany z puli Ministerstwa Zdrowia.Urządzenia do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych i mierzenia zapotrzebowania energetycznego pacjentów oddziału intensywnej terapii uzupełniły wyposażenie USK w Opolu

Endoskopowy tor wizyjny z oprzyrządowaniem, wart ponad pół mln zł, będzie wykorzystywany przez kardiochirurgów na Bloku Operacyjnym. - Posłuży do wykonywania zabiegów pomostowania tętnic wieńcowych lub alternatywnie do naprawczych zabiegów wymiany zastawki mitralnej trójdzielnej - wyjaśnia dr hab. n. med. Marek Cisowski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii i Kliniki Kardiochirurgii UO. – Pozwoli nam to na rozszerzenie małoinwazyjnych operacji kardiochirurgicznych. Urządzenie zostało skalibrowane specjalnie pod potrzeby naszej specjalizacji - dodaje.

Niemal 150 tys. zł kosztował natomiast kalorymetr, który uzupełnił wyposażenie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To drugie tego typu urządzenie w Polsce. Pozwala ono na dokładny pomiar zapotrzebowania kalorycznego pacjenta. - Nasi pacjenci wymagają precyzyjnego nadzoru. Kalorymetr dostarczy nam niezbędnych informacji o zapotrzebowaniu energetycznym i pozwoli odpowiednio prowadzić leczenie żywieniowe, które jest jednym z kluczowych elementów terapii – wyjaśnia anestezjolog dr Maciej Marszalski.   

Urządzenia trafiły do szpitala w ramach unijnego projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z „COVID-19", finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. W minionym roku z tego projektu USK m.in. opłacił dzierżawę zbiornika na tlen medyczny przy szpitalu tymczasowym, kupił kontener-chłodnię na odpady medyczne i sprzęt, np. mobilny cyfrowy aparat RTG, aparaty USG czy respiratory. Łącznie kosztowało to ok. 6 mln zł.

W ramach tego samego projektu sfinansowana została za niemal 2,5 mln zł rozbudowa systemu poczty pneumatycznej - do przesyłania próbek badań - między oddziałami szpitalnymi a laboratoriami.    

- Dzięki dostępności dodatkowego finansowania możemy oferować naszym pacjentom usługi medyczne na coraz wyższym poziomie - komentuje dyrektor generalny USK Dariusz Madera. – Wykonujemy coraz więcej zabiegów małoinwazyjnych, ostatnio rozszerzyliśmy je o urologiczne endoskopowe operacje raka nerek i prostaty, a od nowego roku także w obszarze chirurgii, a po zakupie nowego sprzętu na blok kardiochirurgii - także w tym zakresie.  

 

 

Przewiń do góry