Cyberbezpieczeństwo

Data publikacji:
15/02/2022

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu wdrożył i eksploatuje system zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnie z międzynarodowym standardem ISO/IEC 27001.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zapewnia pacjentom dostęp do wiedzy pozwalającej na zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie skutecznych sposobów zabezpieczania się przed tymi zagrożeniami.

W ochronie komputerów przed zagrożeniami pomagają proste rozwiązania techniczne:

  • Zabezpiecz dostęp do swojego komputera hasłem lub innym bezpiecznym sposobem (jeśli masz taką możliwość np. odciskiem palca, rozpoznawaniem twarzy).
  • Korzystaj z wbudowanej zapory sieciowej (firewall) oraz oprogramowania antywirusowego, które chroni sprzęt przed szkodliwymi programami, ale także zwiększa ochronę sieci oraz pozwala na filtrowanie stron internetowych pod kątem ich szkodliwości.
  • Dbaj o regularne aktualizacje systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych programów – to może Cię ustrzec przed szkodliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami w sieci.
  • Korzystaj wyłącznie z legalnego oprogramowania, pozyskanego z oficjalnego źródła – od producenta lub dostawcy.
  • Jeśli podłączasz do komputera nośniki danych – skanuj je pod kątem wirusów i złośliwego oprogramowania.
  • Nie otwieraj podejrzanych załączników i nie klikaj w nietypowe linki – zwłaszcza te, pochodzące od nieznanych nadawców. Mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, które doprowadzą do utraty Twoich plików (np. dokumentów, fotografii), a nawet - danych (np. logowania do bankowości elektronicznej).
  • Używaj silnych haseł, a jeśli jest to możliwe - włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Nigdy nie podawaj swoich prywatnych danych, zwłaszcza danych logowania, kart płatniczych, nawet jeżeli prosi o nie w sieci osoba, którą znasz. Jej konto mogło zostać zhakowane. Pracownicy banków, urzędów i policji również nigdy nie pytają o takie informacje.

Więcej informacji dla użytkowników  komputerów na temat bezpieczeństwa można uzyskać na stronie zespołu reagowania na incydenty CERT Polska: https://www.cert.pl/ouch/

Przeczytaj również materiały na temat "cyberhigieny": Cyberhigiena - dla każdego

oraz:

Fałszywa kampania SMS-owa informująca o dopłatach za wykonanie szczepienia

Popularne oszustwa, których celem są polscy użytkownicy internetu

bezpiecznymiesiac.pl

Przewiń do góry