190 tys. pacjentów w USK w 2021 roku, o 20 tys. więcej niż rok wcześniej

Data publikacji:
22/02/2022

sor3.jpegNiemal 117 tys. osób skorzystało z pomocy w poradniach specjalistycznych, 23 tys. - na oddziałach, a prawie 43,6 tys. - na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Łącznie to o 20 tys. więcej niż w 2020 roku.

Najwięcej pacjentów trafiło w specjalistycznych poradniach do:

 • ortopedów (niemal 18,7 tys.),
 • kardiologów (prawie 17,1 tys.),
 • urologów (prawie 14,9 tys.),
 • okulistów (niespełna 13,4 tys., w tym 3,5 tys. dzieci)
 • chirurgów (ponad 10,1 tys. w tym niemal 6,4 tys. konsultacji w poradni chirurgii naczyniowej).

- W zeszłym roku udzieliliśmy o 20 tys. porad więcej niż w 2020, kiedy, obowiązywały lockdowny i uczyliśmy się, jak funkcjonować w czasie epidemii - informuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa. - Jako szpital wielospecjalistyczny, prowadzący centrum urazowe, działaliśmy nieprzerwanie, dostosowując się do sytuacji w danym momencie, w zależności od liczby zakażeń i zachorowań.

Spośród ponad 23 tys. pacjentów przyjętych na oddziały szpitalne najwięcej trafiło na:

 • kardiologiczny i okulistyczny (po 2,7 tys.),
 • pediatryczny (2,5 tys.)
 • chirurgiczny (2,4 tys.).

Wykonano prawie 14,5 tys. dializ. Niemal 1,5 tys. pacjentów hospitalizowanych było w szpitalu covidowym, w pierwszym roku jego funkcjonowania.

Więcej informacji na grafikach:

 

- Mimo utrudnionych warunków mogliśmy się pochwalić sukcesami, w tym przeprowadzeniem drugiej na świecie operacji małoinwazyjnej naprawy zastawki mitralnej z wykorzystaniem gogli, dzięki którym kardiolog oglądał wnętrze serca w czasie rzeczywistym. Zabieg przeprowadził zespół pod kierownictwem dr hab. n. med. Jerzego Sachy - przypomina dyrektor Andrzej Kucharski.

I do tej listy dodaje:

 • multidyscyplinarny zabieg usunięcia rozległego nowotworu,
 • pierwszy w Europie Środkowej zabieg implantacji najnowszego stentgraftu u pacjenta z tętniakiem aorty brzusznej,
 • pierwszą w Polsce endoskopową separację nowotworu kręgosłupa z zastosowaniem ultranowoczesnych implantów,
 • wystąpienia na międzynarodowych konferencjach ośrodka diabetologii dziecięcej (na temat prowadzenia pacjentów z cukrzycą) oraz alergologów (nt. leczenia pokrzywki).

Szpital rozwijał też działalność naukową - projekt dr. hab. n. med. Tomasza Czarnika dotyczący skuteczności suplementacji witaminy D3 u pacjentów krytycznie chorych, u których stosowana jest ciągła terapia nerkozastępcza, został doceniony grantem (2,5 mln zł) z Agencji Badań Medycznych.

W ramach innego konkursu ABM przyznał dla Uniwersytetu Opolskiego i szpitala niemal 9 mln zł na utworzenie pierwszego na Opolszczyźnie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

1 mln zł za aktywność donacyjną z Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej otrzymał oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na doposażenie.

W 2021 r. w szpitalu oddano też zmodernizowany SOR i pediatrię, doposażono oddziały i zakłady w nowy sprzęt, m.in. angiograf dla kardiologów, kolumnę endoskopową do małoinwazyjnych zabiegów kardiochirurgicznych, łóżka czy fotele do pobierania badań laboratoryjnych.

- Miniony rok to były kolejne miesiące działalności w trakcie epidemii. Wymagało to od naszego personelu zaangażowania na najwyższym poziomie, dostosowywania się do sytuacji i szybkiego reagowania. Za ten wysiłek chciałbym wszystkim pracownikom serdecznie podziękować – podsumowuje dyrektor generalny Dariusz Madera.

Przewiń do góry