Unikalny kurs "Poland Microsurgery Hands On Bypass Course on Rats” organizuje neurochirurgia opolska

Data publikacji:
03/03/2022

33790995313_53ed472581_k(1).jpeg- To intensywny, czterodniowy kurs technik mikrochirurgicznych - wykonywania mikrozespoleń naczyniowych, czyli tzw. bypassów, dla lekarzy specjalizujących się w mikroneurochirurgii - wyjaśnia dr. hab. n. med. Dariusz Łątka, koordynujący tym przedsięwzięciem, kierownik Oddziału i Kliniki Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Uniwersytecie Opolskim.

Ćwiczenia odbywają się w 8-osobowych grupach w laboratorium Centrum Medycyny Doświadczalnej w Katowicach. - Korzystamy z tego miejsca dzięki doskonałym relacjom z kierownikiem tego zakładu prof. Jarosławem Barskim. Placówka gwarantuje uczestnikom wspaniałe warunki wyposażonych w mikroskopy i mikronarzędzia stanowisk operacyjnych, ale przede wszystkim zapewnia dostęp do żywych szczurów laboratoryjnych, które są „pacjentami” szkolących się lekarzy - podaje prof. Łątka, który prowadzi kurs jako prezydent polskiego oddziału Walter E. Dandy Neurosurgical Society.

I podkreśla, że wysoką merytoryczną wartość tego szkolenia zapewnia przede wszystkim osoba prowadzącej kurs Rosmarie Frick - legendarnej nauczycielki mikrochirurgii kilku pokoleń neurochirurgów. To pochodząca z Zurichu, doktor honoris causa uniwersytetu w Ankarze, która przez wiele lat pracowała u boku Gaziego Yasargila, szefa tamtejszej neurochirurgii, uważanego za ojca nowoczesnej mikrochirurgii, który w latach 60-tych XX w. wprowadził mikroskop operacyjny do neurochirurgii. Tam też powstało pierwsze w świecie laboratorium kształcące neurochirurgów, tam - pod okiem Rosmarie Frick - szkolili się opolscy neurochirurdzy.

- Po jej przejściu na emeryturę udało się nam namówić ją do objęcia patronatem kursu polskiego. Chętnie przyjęła propozycję, mimo równoczesnych ofert z Włoch i Chin, i od kilku lat przyjeżdża do nas na te szkolenia, które zyskały ogromny prestiż i na stałe zapisały się w kalendarzu najważniejszych szkoleń neurochirurgicznych w Polsce. Epidemia przerwała je w ubiegłym roku, ale w tym wydaje się, że się uda. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Zaczynamy 7 marca w poniedziałek - informuje prof. Dariusz Łątka i dodaje, że szkolenie jest finansowane ze środków Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Neurochirurgii na Opolszczyźnie „Neuro”, przy wsparciu firm - producentów materiałów szewnych i homeostatycznych dla potrzeb mikrochirurgii oraz mikroskopów operacyjnych.

- Jak w każdej edycji mamy zarejestrowanych ośmiu uczestników oraz długą kolejkę oczekujących na kolejne szkolenia w edycji jesiennej i kolejnych, w przyszłym roku - podsumowuje.

Na zdjęciu prof. Dariusz Łątka podczas zabiegu w USK. Fot. Uniwersytet Opolski

 

Przewiń do góry