4,6 mln zł na zakup angiografu oraz dofinansowanie wyposażenia Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych

Data publikacji:
17/03/2022

IMG_2536.jpeg. Szpital otrzymał te pieniądze z puli unijnej, którą dysponuje Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Nowy angiograf zastąpi wysłużone urządzenie (na zdjęciu powyżej) w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, na którym zabiegi przeprowadzają chirurdzy. Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych ma zostać otwarte w połowie roku.

- Rocznie wykonujemy około 1000 zabiegów endowaskularnych, czyli wewnątrznaczyniowych u pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych, ich liczba i zakres systematycznie zwiększa się - podaje prof. Grzegorz Oszkinis, kierownik oddziału w USK i Kliniki Chirurgii Naczyń i Ogólnej Uniwersytetu Opolskiego. 

- Prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie tętnic jamy brzusznej i  kończyn dolnych z powodu miażdżycy, układu żylnego (zwężenia żył centralnych i zespół żylaków miednicy małej), tętniaków naczyń obwodowych, zwężeń tętnic szyjnych, zakładania stentgraftów w tętniakach aorty brzusznej, u chorych z powikłaniami przetok tętniczo-żylnych  u osób dializowanych  - wylicza profesor.

I zauważa, że rozszerzenie możliwości leczenia pacjentów w uniwersyteckim szpitalu jest także efektem ciągłego szkolenia i udziału asystentów oddziału w licznych warsztatach, także o zasięgu międzynarodowym. - Żeby ten trend utrzymać, potrzebujemy nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu - ocenia prof. Oszkinis.

- Dziękujemy marszałkowi, wicemarszałek odpowiedzialnej za ochronę zdrowia i pozostałym członkom zarządu województwa za wsparcie zakupu nowego angiografu kwotą 3,3 mln zł, co pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów z województwa opolskiego w zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej - mówi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.

Kolejny 1 mln zł przekazany USK przez władze samorządowe regionu przeznaczony zostanie na doposażenie powstającego Centrum Badań i Innowacji w Chorobach Cywilizacyjnych – sercowo-naczyniowych i kręgosłupa, które ma zostać otwarte w połowie roku.

 

- Celem działalności centrum będzie opracowywanie mniej inwazyjnych i bardziej skutecznych metod leczenia pacjentów. W ramach prowadzonych projektów badawczych mieszkańcy województwa opolskiego będą mieli możliwość skorzystania z badań, które prowadzić będą lekarze z oddziałów kardiologii, chirurgii, neurochirurgii czy ortopedii. Będzie to też miejsce kształcenia nowej kadry medyczne, co jest niezwykle istotne dla naszego regionu ze względu na deficyty kadrowe - dodaje dyrektor Madera. 

Zakupy zostaną zrealizowane w ramach unijnego projektu „Opolskie wspiera szpitale w walce z Covid-19”, realizowanego przez samorząd województwa i partnerów, wśród których jest uniwersytecki szpital.

 

Przewiń do góry