Odwiedziny pacjentów możliwe we wszystkie dni tygodnia, z zachowaniem reżimu sanitarnego

Data publikacji:
06/04/2022

hospital-g5c7553364_1920.jpeg- Pacjent ma prawo do codziennych odwiedzin z zachowaniem zapisanych w regulaminie zasad - wyjaśnia Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w USK w Opolu.

Zaleca się, aby wizyty odbywały się w godzinach 12.00 - 21.00, w szczególnych przypadkach - za zgodą ordynatora/kierownika lub lekarza dyżurnego - możliwe są także odwiedziny w godzinach nocnych.

Na Oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci i Noworodków oraz odcinkach pooperacyjnych odwiedziny są możliwe, po uzyskaniu wcześniejszej zgody ordynatora/kierownika, koordynatora lub lekarza dyżurnego.

W odwiedzinach nie mogą uczestniczyć osoby z objawami infekcji grypowej, chore na chorobę zakaźną lub będące pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających.

Jednego pacjenta mogą odwiedzać równocześnie nie więcej niż 2 osoby. Dzieci do lat 6 - ze względów epidemiologicznych - nie powinny uczestniczyć w odwiedzinach. Dzieci do lat 16 mogą odwiedzać pacjentów tylko w towarzystwie osoby dorosłej i na jej odpowiedzialność.

Odwiedziny nie mogą zakłócać organizacji pracy oddziału i praw innych pacjentów. Osoby odwiedzające chorych w salach są zobowiązane do ich opuszczenia podczas wizyt lekarskich czy wykonywania zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych.

Przedstawiciele ustawowi albo opiekunowie faktyczni małoletnich pacjentów oraz pacjentów posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do całodobowego bezpłatnego (poza wyżywieniem) świadczenia opieki pielęgnacyjnej swoim najbliższym, którzy ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny wymagają takiej opieki. Pobyt w oddziale uzgadniany jest z ordynatorem/kierownikiem i pielęgniarką oddziałową/ koordynującą.

Fot. Pixabay

Przewiń do góry