Uczestnicy HOPE Agora 2022 poznali USK dzięki medykom z Włoch i Portugalii
Data publikacji:Włoch Alessandro Di Risio, kierownik ds. pielęgniarstwa ze Szpitala ASL Lanciano Vasto w miejscowości Chieti i Joaquim Timoco Ferreira, lekarz - koordynator oddziału anestezjologii w Centralnym Szpitalu w Pavo de Varzim w Portugalii, gościli przez 4 tygodnie w USK w Opolu w ramach europejskiego programu wymiany menedżerów systemu ochrony zdrowia HEP.
Po zakończeniu wizyt, podczas kongresu HOPE Agora 2022 w Brukseli, uczestnicy programu omawiali systemy ochrony zdrowia w poszczególnych krajach, ze szczególnym uwzględnieniem ciekawych praktyk.
Joaquim Timco Ferreira jeszcze podczas pobytu w Polsce mówił, że choć systemy ochrony zdrowia w naszych krajach są różne, to portugalski mierzy się z podobnymi problemami jak polski: kolejkami oczekujących pacjentów czy deficytem pracowników medycznych. - Nasz system jest bardziej scentralizowany, co także rodzi pewne komplikacje np. w dostępie do sprzętu, ale daje jednakowe szanse - wskazał.
Alessandro Di Risio ocenił, że systemy w Polsce i Włoszech są zbliżone, jeśli chodzi o regionalizację, podobnym problemem jest także niedostatek kadr medycznych. Wskazał jednak na większą niezależność pielęgniarek i pielęgniarzy w wykonywaniu czynności zawodowych i możliwości zajmowania stanowisk menedżerskich. - Kształcenie w tym zawodzie jest we Włoszech bardzo zbliżone do kształcenia na kierunku lekarskim i przez ostatnie lata środowisko pielęgniarskie zabiegało o taką niezależność i tak się stało - wskazał.
Włoski pielęgniarz wyjaśnił, że epidemia koronawirusa przyspieszyła zmiany w niektórych regionach m.in. przez rozwój telemedycyny i zwiększenie zakresu opieki domowej.
Goście pytani o ocenę USK, mówili, że są pod wrażeniem liczby projektów prowadzonych w placówce inwestycyjnych, ale i badawczych. Upatrywali w tym efektu powiązania szpitala z uniwersytetem i uruchomieniem kierunku lekarskiego. - U nas uczelnia i szpital to kompletnie osobne struktury - mówił Joaquim Timco Ferreira. Dostrzegli też udział unijnego wsparcia w rozwoju szpitala.
HOPE - European Hospital and Healthcare Federation to paneuropejska organizacja szpitalna z ponad 55-letnią działalnością, obejmująca około 80 proc. szpitalu w UE/ EWG. Polska Federacja Szpitali, do której należy USK w Opolu, jest pełnoprawnym członkiem HOPE od 2011 r. i głosem polskich szpitali na poziomie europejskim.