5-lecie szpitala pod skrzydłami Uniwersytetu Opolskiego. Zmieniamy się dla Pacjentów
Data publikacji:Na modernizacje i doposażenie w sprzęt uniwersytecki szpital pozyskał 150 mln zł. Dzięki zatrudnieniu nowych specjalistów i rozwojowi kadry wprowadzono też nowe metody i techniki leczenia, rozszerzono skalę badań klinicznych oraz dydaktykę - o kształcenie przyszłych lekarzy.
5 lat temu, w czerwcu 2017 r., szpital przy al. Witosa w Opolu przekształcono w kliniczny. Samorząd Województwa Opolskiego przekazał placówkę Uniwersytetowi Opolskiemu.
- Jako jedna z nielicznych uczelni, prowadzących kształcenie medyczne, przejęliśmy w całości duży szpital, który należało zorganizować tak, by nie tylko spełniał swoje zadania jako placówka lecznicza, ale odpowiadał wymogom kształcenia lekarzy i prowadzania badań naukowych – wspomina rektor UO prof. Marek Masnyk. – Minionych 5 lat było bardzo dobrym czasem dla szpitala, który bardzo się zmienił i rozwinął – podkreśla rektor.
- Jako marszałek nie miałem wątpliwości, że warto być partnerem uniwersytetu w tworzeniu kierunku lekarskiego. Przekazaliśmy uczelni szpital i wspieramy go funduszami inwestycyjnymi, żeby wzmocnić opolską medycynę - komentuje Andrzej Buła.
- Upatrywaliśmy w tej zmianie szans na uruchomienie nowych specjalności, rozszerzenie dydaktyki o kształcenie przyszłych lekarzy, rozwój badań klinicznych i powiązany z tym rozwój kadry. Mamy już pierwsze tego owoce - oceniał dyrektor generalny USK Dariusz Madera podczas poniedziałkowej, jubieluszowej konferencji prasowej.
Na każdym z oddziałów i w poradniach wprowadzane są nowe metody i techniki leczenia, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, unikalnych nawet w skali światowej, np. z zakresu kardiologii inwazyjnej. Mieszkańcy województwa mają teraz na miejscu dostęp m.in. do diagnostyki i leczenia alergii czy chorób endokrynologicznych na oddziale wewnętrznym, otolaryngologicznych operacji wszczepiania implantów ślimakowych, szerokiego spectrum zabiegów chirurgicznych, neurochirurgicznych, ortopedycznych, nefrologicznych, kardiologicznych, kardiochirurgicznych czy okulistycznych.
Przekształcenie szpitala w kliniczny pozwoliło na sięganie do nowych źródeł finansowania inwestycji, a dzięki sprawności zespołu pracowników przez 5 lat pozyskano na ten cel 150 mln zł. Dzięki temu, m.in. wyremontowano i doposażono SOR, pediatrię, ortopedię, internę, diagnostykę obrazową i laboratoria.
W 2017 r. w szpitalu pojawili się też pierwsi studenci kierunku lekarskiego. Obecnie jest ich 630, a w październiku br. najstarszy rocznik rozpocznie ostatni etap edukacji - pracy pod nadzorem.
Kadra klinicznego szpitala rozszerzyła zakres badań naukowych, co dla pacjentów oznacza dostęp do nowych terapii. W rozwoju badań i kompetencji pracowników medycznych ma pomóc także uruchomienie centrum badań w chorobach cywilizacyjnych i centrum wsparcia badań klinicznych. Na nie także pozyskano zewnętrzne finansowanie, m.in. z unijnego programu regionalnego i Agencji Badań Medycznych.